Hacettepe Üneversitesi Neonatoloji ünitesinde prematüre doğumlarda etkili anneye ait bazı faktörlerin araştırılması
Research of some of maternal risk factors in premature deliveries
- Tez No: 24069
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
43 ÖZET Araştırma Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi Neonatoloji üniteside 1991 yılında 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında prematüre doğum yapmış 120 anne ye 47 sorudan oluşan bir anket formu uygulanarak refrospektif yürütülen bir çalışmadır. Anket sorularının değerlendirmesinden sonra bulgular 21 tablo halinde verilmiştir. Prematüre doğumlarda; annede anemi, beslenmenin yetersiz ve dengesiz olması, ruhsal travmalar, erken membran rüptürü, vajinal kanamalar. Annenin çalışma şartlarının ağırlığı gibi faktörler araştırılmış sadece birinin değil bir kaçımn etkili olduğu kanaati uyanmıştır. Bu kanaatimizi literatürle karşılaştırdığımızda, aynı özelliklerin prematüre doğumlarda etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Annelerin büyük çoğunluğunun prematüre doğumlarının nedenini bilme diğini ifade ettikleri belirlenerek; bu konuda bilgilendirilmek üzere önerilerde bulu nulmuştur. Elde edilen diğer sonuçlara yönelik öneriler ise; prematüre doğumların önlenmesi için etkin antenatal bakım için I. basamak ve II. basamak sağlık hizmetle- rinin işbirliğinin Yüksekliği, sosyo-ekonomik seviyenin yükseltilmesi. Özellikle 15-49 yaş grubu kadınları içeren ve aileyide genel olarak içine alan sağlık eğitiminin kitle eğitim araçları kullanılarak yapılması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY RESEARCH OF SOME OF MATERNAL RISK FACTORS IN PREMATURE DELIVERIES This research has been carried out in neonatalogy unit of Children's Hospital of Hacettepe University between January the 1st and december the 31st of 1991. To 120 mothers who had had premature deliveries, had been applied a questionnaire of consisting 47 questions retrospectively. Results have been shown in 21 tables. Several risk factors; such as anemia, insufficient and inbalanced nutrition, psycological traumas, early rupture of membranes, vaginal bleeding, hardness of working conditions of the mothers, have been investigated. Thus it has been suggested that some of the factors mentioned above had been effective. This result had been supported also by the other literature held on this subject. In the view of risk factors it has been revealed that the most of the mothers had not known the causes of their premature deliveries. So we have found ourselves in the need of giving information about premature deliveries. As a result, for an effective antenatal service the corporation of primary and secondary health services in preventing of premature deliveries, improvement of socioeconomic status, health education of 15-49 aged women within their families, have been found essential.