Bilgisayar internet teknolojisinin vergi denetimi üzerine etkisi
The effect of computer and internet technology on tax auditing
  1. Tez No: 240700
  2. Yazar: CİHAN MERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞANSEL ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Maliye, Science and Technology, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada bilgisayar internet teknolojisin vergi denetimine etkisi, etkin bir vergi denetimi için hangi faktörlerin etkili olduğu ve çözüm önerileri araştırılmıştır. Çalışma bilgisayar ve internet teknolojisinin vergi denetimi üzerindeki etkilerini görmek adına yapılan ilk çalışmalardan biridir. Vergi denetim yapısını daha etkin ve güçlü bir yapıya kavuşturmak adına yapılan bu çalışma Türkiye'deki bir ilimize bağlı Vergi Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapmakta olan, vergi dairesi denetmenleri grup müdürü ve on denetmenin katkıları ile hazırlanmış örnek olay çalışması ile de desteklenmiştir. Karşılıklı mülakat ve vergi denetim yapısının boyutlarını, etkin bir vergi denetiminin karşısındaki engelleri, etkin bir vergi denetim yapısına ulaşmak için yapılması gereken eylemleri belirlemeye yönelik hazırlanmış 12 sorudan oluşan formlar soru cevap şeklinde sunularak denetmenler tarafından cevaplandırılmıştır. Tez çalışmasında ortaya konulmak istenen etkin bir vergi denetim anlayışı ve vergi denetimin önemi, vergi denetim yapısının içinde bulunup vergi denetiminin boyutlarını hem mükellef hem de devlet açısından en iyi gözlemleyen kişiler olan denetim kadrosu tarafından tüm gerçekçiliği ile ortaya konulmuştur. Sonuç olarak vergi denetim yapısının etkinliğinde bilgisayar ve internet teknolojisinin katkısı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında denetim birimlerinin tek çatı altında yapılanması, denetim elemanlarının genişletilmesi, denetim oranın arttırılması, vergi oranlarının uygun düzeylere çekilmesi, vergi denetim yapısının özerk ve bağımsız bir yapıya kavuşturulması gibi diğer etkenlerin de hayata geçmesi ile birlikte bilgisayar ve internet teknolojisinin katkısı daha etkin bir şekilde hissedilebilir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the effect of computing internet technology on tax audit, the influencial factors for effective tax audit and the solutions are studied. This paper is one of the first studies about the effects of computing and internet technology on tax audit. This paper is also contributed by an incident which has been created as an example by a branch manager of tax audition supervisors who work for a tax administration in a province of Turkey and ten different supervisors. A survey of 12 questions is prepared to determine the dimensions of the tax audition, obstacles to an effective tax audit and actions taken in order to achieve an effective tax audition structure are answered by the supervisors. Understanding of an effective tax audition which is to be displayed in the paper and the importance of tax audit are introduced with all its reality by the supervisor group consisting of people who observe the dimensions of tax audition from the angle of both tax payers and the state. In conclusion, the contribution of computing and internet technology to the effectiveness of tax audition appears as an undeniable reality. The contribution of computing and internet technology is able to be seen more effectively with some factors such as the structuring of tax administrations in the same group, extension of supervising factors, decrising of the tax rates, having the tax audition structure been autonomous and independent.