Ekonomik özgürlükler ve ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye üzerine bir zaman serisi analizi
Economic freedom and effects on economic growth: A time series analysis for Turkey
- Tez No: 240699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
İktisadi kalkınma ile kaynak tahsis mekanizması arasındaki ilişki, iktisat teorisindeçok tartışılan konulardan birisidir. Serbest piyasa ekonomisinin büyümeyi hızlandırdığıargümanı teorik olarak kabul edilirken, bu argümanın ampirik testleri farklı sonuçlar ortayakoymuştur. Bu gerekçeyle, bu çalışmada, ?ekonomik özgürlükler ve ekonomik büyümearasında pozitif bir ilişki vardır? hipotezinden hareketle, ekonomik özgürlük ve ekonomikbüyüme ilişkisi, 1970 - 2006 yılları arasındaki döneme ait, Türkiye ekonomikgöstergelerinden bazılarının içine alındığı altı farklı alt gruptan oluşan ekonomik özgürlükendeksi ve belirlenen ekonometrik yöntemler tarafından analiz edilmiştir.Ekonometrik analiz çerçevesinde, Sınır Testi ile ARDL (Ardışık Bağımlı GecikmesiDağıtılmış Modeller) Yaklaşımı ve Johansen Eşbütünleşme Analizi gibi zaman serisiyöntemleri uygulanmıştır. Mevcut çalışmaların daha ziyade yatay kesit ve panel verianalizlerinden oluştuğu göz önüne alındığından, bu tezde oluşturulan ekonomik özgürlükendeksi ve zaman serisi analizinin, literatüre önemli bir katkı sağlayacağı umulmaktadır.Genişletilmiş Solow Büyüme Modeli'ne; işçi başına GSYİH'nın bağımlı değişkenolarak kullanıldığı ekonomik özgürlük endeksi, işçi başına net sermaye stoku ve beşerisermaye (okullaşma oranı) değişkenleri ise açıklayıcı değişkenler olarak katılmışlardır.Analiz sonuçları, ekonomik özgürlük ve ekonomik büyüme arasında eşbütünleşmeilişkisi olduğu ve özellikle son on yılda kaydedilen serbestleşmenin ekonomik özgürlükdüzeyini ve beraberinde ekonomik büyümeyi olumlu etkilediği görüşünü desteklemiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ekonomik özgürlük, ekonomik büyüme, Türkiye ekonomiközgürlük endeksi, ARDL Sınır Testi, Johansen Eşbütünleşme Analizi.
Özet (Çeviri)
The relationship between economic development and resource allocationmechanism is one of the mostly debated issues in economic theory. While the argumentthat free market economy promotes economic growth has been accepted in theory, but theempirical tests have produced various results.For that reason, beginning with the hypothesis; ?There is a positive relationbetween economic freedom and economic growth?,in this study, the relationship betweeneconomic freedom and economic growth is analyzed by econometric methods using variousindicators classified in six groups for the period 1970 ? 2006.ARDL Bound Tests and Johansen Cointegration methods are employed in empiricalanalyses. As the existing studies consist of mostly cross sectional or panel data analyses,economic freedom index and the time series analyses in this thesis are expected to provideconsiderable contribution to the related literature.In an extended Solow growth model, reel GDP per capita is used as the dependentvariable, while per capita net capital stock, human capital and economic freedom index areexplanatory variables.The results of the analyses indicate that there is a cointegrating relationship betweenfreedom and growth and that liberalization attempts recorded especially in the last ten yearshave contributed economic freedom and thus economic growth.KEYWORDS: Economic freedom, economic growth, Turkish economic freedom index,ARDL Bound Test Approach, Johansen Cointegration Analysis.Created