Bütçe açıklarının politik iktisadı: Türkiye örneği
The political economy of budget deficit: Turkey case study
  1. Tez No: 240701
  2. Yazar: YASİN NURİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ülke ekonomilerinde günümüzde, seçim kaynaklı dalgalanmalar yaşanmaktadır. Politik iktisat literatüründe bu dalgalanmalar politik devresel (konjonktür) dalgalanmalar olarak adlandırılmaktadır. Literatürdeki bu kavram, iktidardaki politikacıların oylarını maksimize etmek ve yeniden seçilebilmek amacıyla, seçim öncesinde seçmenler üzerindeki refah hissini arttırmak yoluyla ekonomiyi kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmeleri; yani maniple etmeleri demektir. Maniple ederlerken de ekonominin önemli göstergeleri olumsuz etkilenirler.Biz de bu çalışmamızda 1973- 2008 yılları arasında gerçekleşen genel ve yerel seçimlerde bütçe açıklarının politik devresel hareketlere neden olup olmayacağını ARDL modeli ile test edeceğiz..Çalışmamızda önce bütçe açığı kavramı ele alıp sonra politik devresel hareketleri teorisini ele alacağız. Daha sonrada Türkiye açısından durum; 1973- 2008 yılları arasında bazı makroekonomik verilerle ekonometrik bir model kullanılarak, test edilecek ve sonuçlar değerlendirilecektir.Anahtar KelimelerBütçe Açıkları, Bütçe Açıkları Nedenleri, Politik Devresel Hareketler, Seçim Dönemleri, ARDL
Özet (Çeviri)
In the country's economy today is experiencing fluctuations in source election. These Fluctiations in Political economy literature is called political cyclical fluctuations (cycles). This concept in the literature, the ruling politicians to maximize their vote and be eligible for re-election, before election the increasing prosperity through on the voters his own economic interests in accordance with redirects, so means to be maniple. Important indicators of the economy will be negatively affected while they are Maniple.In this study, from 1973 to 2008 occurred between the years of budget deficits in the general and local elections, whether political cause cyclical movements with the ARDL model will be tested .In our study examines the concept of budget deficits before and then we'll discuss the political theory of cyclical movements. Then the case for Turkey, from 1973 to 2008 between the econometric model using some macroeconomic data, to be tested and the results will be evaluatedKeywordsBudget Deficits, Budget Deficits Causes, Political cyclical movements, Election Periods ARDL