Türkiye'de enflasyon ve büyüme ilişkisi: 1987-2006 dönemi
Inflation and growth between relationship in Turkey: 1987-2006 period
  1. Tez No: 240702
  2. Yazar: ÖZLEM KURNAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki enflasyon ve büyüme ilişkisi, zaman serileri analiziyle 1987-2006 dönemi üç aylık verileri kullanılarak araştırılmıştır. Modelde kullanılan orjinal veriler Türkiye İstatistik Kurumu Bilgi Edinme Sistemi'nden mail yoluyla alınmıştır. Enflasyon için Tüfe değişkeni alınmıştır. Granger nedensellik analiziyle büyümeden enflasyona doğru tek yönlü nedensellik tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizinin enflasyonun büyümeyi negatif etkilediği sonucuna varılmıştır. Örnek dönemde enflasyondaki her bir puanlık artışın büyümeyi 0.0033 puan azaltacağı bulunmuştur. Granger nedensellik analizi sonuçlarına göre ; TUFE'den GSYİH' ya doğru bir nedensellik ilişkisine rastlanmazken, GSYİH `dan TUFE'ye doğru nedensellik ilişkisine rastlanılmıştır. Bu durumda modelde bağımsız değişken olarak GSYİH'nın alınması modelin iktisadi olarak da anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The relationship between inflation and growth in Turkey is examined in this paper with time series analysis using quarterly data related to 1987-2006 period. Models used in the original data, Turkey Statistical Institute of Information Systems for the CPI variable alınmıştır.Enflasyon have been mailed.A unidirectional casuality runs from growth to inflation within the Granger causality analysis. The regression analysis we have made points out that growth effects inflations positively. Every 1 point increase in inflation is found to decrease growth rate by 0,0033 points during the examined period. According to the results of Granger Causality Analysis; TUFE'den GDP to come across a proper level of causality relationship, GDP from TUFE'ye correct causality relationship has been found. In this case the model as independent variables of the economic model as to be GSYH'nın has shown significantly.