Sınıf öğretmenlerinin yapılandırmacı öğretim uygulamalarına ilişkin görüş ve tutumları
Elementary teachers? views and attitudes towards applying constructivist approach in education
  1. Tez No: 240703
  2. Yazar: GÖZDE SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bilgi çağı olarak adlandırılan içinde bulunduğumuz çağda geleneksel eğitim anlayışı yeni dönemin ihtiyaç duyduğu bireyleri yetiştirmede çok yetersiz kalmaktadır. Bu anlamda yapılandırmacı yaklaşım yeni dönemin ihtiyaçlarını karşılamada yeni bir araç olarak görülmekte, yeniçağın gerektirdiği mücadeleci, girişimci, sabırlı olma gibi kişisel özelliklere sahip daha yapıcı, daha seçici, daha etkin bireyler yetiştirmede başarılı olacağı düşünülmektedir. Ancak eğitimde yeni bir anlayış, bu anlayışı sınıfta uygulamaya koyacak olan öğretmenlere bağlıdır. Bir öğretmen benimsediği sürece yeni bir yaklaşım uygulamaya tam anlamıyla girer ve uygulanır. Bu sebeple öğretmenlerin eğitim programına konulan bu yeni yaklaşımı benimsemeleri, olumlu görüş ve tutum içinde olmaları çok önemlidir. Bu araştırmada da yapılandırmacı yaklaşımın öğretimde uygulamalarına ilişkin görüşleri ve tutumları ölçülmeye çalışılmıştır. Yapılandırmacı yaklaşıma dayalı olarak hazırlanan yeni eğitim programının uygulayıcısı olan sınıf öğretmenlerinin görüş ve tutumlarının uygulamanın başarılı olmasında önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the current age named the knowledge age, traditional theory isn?t sufficiently qualified in case of need to raise people for new term. In this meaning, constructivist approach is seen as a new means in meeting needs of new term and thought that will be successful in raising more constructive, more selector, more active people having personal qualities such as contender, entrepreneur, patient. However, a new approach in education is dependent upon the teachers who is carrying out this approach in class. A new approach puts into practice completely as long as a teacher considers as if it were his/her own understanding. For that reason, it is so crucial for teachers to consider as if this new approach were their own understanding, being in positive attitude and view towards constructivist approach. In this study a research has been done on the attitudes and opinions of elementary teachers? in applying constructivist approach in primary education. The aim of this study is to measure the attitudes and views of the elementary teachers towards applying constructivist approach in education. It is thought as important the views and attitudes of elementary teachers in being successful of the application.