Drama destekli kubaşık öğrenme etkinliklerinin okul öncesi 5- 6 yaş çocuklarının iletişim becerilerine etkisi
Effects of drama ducation supported cooperative learning activities on the communication skills of 5?6 years old children
  1. Tez No: 240706
  2. Yazar: FATOŞ GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUKEN AKAR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu yarı deneysel çalışma, eğitimde drama destekli kubaşık öğrenme etkinliklerinin 5- 6 yaş öğrencilerinin iletişim becerilerinin (sözel iletişim, sözel olmayan iletişim, iletişim engellerinden kaçınma, nezaket içerikli iletişim) gelişimi üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma 2007- 2008 öğretim yılının 2. yarıyılında Aydın İli Karpuzlu İlçesinde resmi bir ilköğretim okuluna bağlı iki anasınıfında yürütülmüştür. Araştırma bir deney bir kontrol grubunda bulunan toplam 21 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel program 8 hafta sürmüştür. Dersler deney grubunda eğitimde drama destekli kubaşık öğrenme etkinlikleri, kontrol grubunda ise okul öncesi programında yer alan MEB okul öncesi eğitim programı etkinlikleriyle işlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarına, araştırmacı tarafından geçerlik ve güvenirlilik çalışması yapılan ? İletişim Becerileri Ölçeği? öntest-sontest olarak verilmiştir. Araştırmada iletişim becerileri ölçeğinden elde edilen öntest-sontest puanları üzerinde istatistiksel teknik olarak bağımsız gruplar t-testi ve kovaryans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental study was done to explore the effects of drama supported cooperative learning activities on the communication skills (oral, non-oral, communication conflicts, including politeness) of 5?6 years old students in education. This research was performed on two preschool classes of official primary schools in Karpuzlu town of Aydın in the 2nd part 2007-2008 education period. The research is performed on 21 students in two control groups that of experimental and control groups. It was continued for 8 weeks. The lessons in experimental group was given as activities of drama supported cooperative learning, and the lessons in control group was given as multiple intelligence activities in preschool curriculum. In experimental and control groups, ?A Scale of Communication Skills? was applied as pretest-posttest by the researcher. As statistical technique, independent groups t-test was used on the pretest-posttest points obtained from communication skills criterion, in the research.