Plastik şırıngalarda muhafaza edilen bazı ilaçların formülasyonları üzerinde çalışmalar
- Tez No: 24074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
-74- 7. ÖZET Çalışmamızda önce organik fosforlu insektisitlerle zehirlenmelerde antidot olarak kullanılan obidoksim hidroklorür'ün kalite kontrolleri yapılarak, çalışmada kullanılabilir olduğu saptanmıştır. Preformülasyon çalışmalarında alman sonuçlara göre, tercih edilen formülasyonun sterilizasyon tekniği tespit edilmiştir. Bu formülasyon cam ampullere konulmuş ve bu ampuller, farklı sıcaklıklarda muhafaza edilerek, belirli zaman aralıklarında kalite kontrollerinden geçirilmiştir. Aynı formülasyonun, aseptik doldurma tekniği kullanılarak silikonla yağlanmış ve slikon kullanılmamış plastik şırıngalara doldurulmuştur. Bu şırıngalar, belirlenen sıcaklıklarda muhafaza edilip, belli zaman aralıklarında ampullerde olduğu gibi, kalite kontrollerinden geçirilmiştir. Kalite kontrol çalışmaları sonucunda elde edilen veriler değerlen dirilerek, farklı ambalaj materyallerinde hazırlanan formülasyonların bu ambalajlarla etkileşmedigi tesbit edilmiştir. Yapılan in-vivo çalışmalarla, hazırlanan obidoksim hidroklorür'ün injeksiyonluk preparatının metil paration ile zehirlenmiş tavşanlar üzerinde denenmesi sonucunda biyolojik olarak etkin olduğu da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-75- 7. SUMMARY In this study, firstly the quality controls of obidoxime chloride which is used as antidote intoxication due to organic phosphorus was made and its convenience for this study was checked. According to the results taken in the studies of preformulation, the sterilization technique of selected formulation was defined. That formulation was put into glass ampules and while being storeged in different temperatures, the quality controls had been applicated in certain periods. Afterwords, the same formulation was filled into the plastic injectors some of which were lubricated with silicone and some without. And quality controls were applicated to those injectors which were storeged in certain temperatures just as was in the ampules. The data obtained after the quality controls were evaluated and it was determined that there was no influential relation between the different covering materials and the formulations prepared in those. By means of in-vivo studies, biological effectiveness of parenteral injection preparation of obidixim hydrochloride which was used on intoxicated rabbits by metil parathion was also checked.