Irak, Thi-Qar ilinde Treponema pallidum tanısı
Treponema pallidum diagnosed in Thi-Qar province, Iraq
- Tez No: 884832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMRAN MEZHER LAWAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Treponema pallidum'a karşı PCR teknolojisi kullanılarak bazı immünoglobulin (IgG, IgA ve IgM) seviyelerinin, Kompleman 3 konsantrasyonunun ve PolA geninin teşhisini belirlemeyi amaçlamıştır. Eylül-Kasım 2023 tarihleri arasında Dhi Qar'da yürütülmüş olup toplam 489 kişi çalışmaya katılmıştır. Çalışmaya katılanların yaşları 18 ile 57 arasında değişmektedir. Bu çalışma için, spesifik bir treponemal antikoru tanımlamak amacıyla katılımcılardan ek bir serum örneği alınmıştır. Her bir araştırma katılımcısından tek kullanımlık şırıngalar kullanılarak damar delinmesi yoluyla beş ile on mililitre serum örneği alınmıştır. 4 mL örnek tek kullanımlık plastik tüplere konulduktan sonra pıhtılaşması için beş dakika süreyle oda sıcaklığında bekletilmiştir. Daha sonra, serumlar beş dakika süreyle santrifüj kullanılarak ekstrakte edilmiştir. Hacmi 250 µL olan alikotlar daha sonra test yapılana kadar -20°C sıcaklıkta saklanmıştır. Donma ve çözülmeyi önlemek amacıyla, serum her bir alikota sadece bir kez uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, katılımcılarda T. pallidum varlığını tespit etmek için yapılan incelemelerde toplam 489 kişiden 9'unun (%1,84) test için pozitif, 480'inin (%98,16) ise negatif olduğunu göstermiştir. Mevcut sonuçlar T. pallidum enfeksiyonu ile yaş arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir; 15-25 yaş grubundaki oran %33,3, 26-40 yaş grubundaki oran ise %33,3 olarak bulunmuştur. 41-55 yaş grubundaki oran ise %22,2'dir. 55 yaş üstü gruptaki oran ise %11,1'dir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the levels of some immunoglobulins (IgG, IgA and IgM), Complement 3 concentration and diagnosis of Treponema pallidum PolA gene using PCR technology. The study was conducted in Dhi Qar between September and November 2023 and a total of 489 people participated in the study. The ages of the participants ranged from 18 to 57 years. For this study, an additional serum sample was collected from participants to identify a specific treponemal antibody. Five to ten millilitres of serum sample was collected from each study participant by venipuncture using disposable syringes. 4 mL of the sample was placed in disposable plastic tubes and kept at room temperature for five minutes to coagulate. The sera were then extracted by centrifugation for five minutes. Aliquots with a volume of 250 µL were then stored at -20°C until testing. To avoid freezing and thawing, the serum was applied only once to each aliquot. The results obtained showed that out of a total of 489 individuals, 9 (1.84%) were positive and 480 (98.16%) were negative for the test to detect the presence of T. pallidum in the participants. The present results showed that there was a relationship between T. pallidum infection and age; the rate in the 15-25 age group was 33.3% and in the 26-40 age group was 33.3%. The rate in the 41-55 age group was 22.2%. The rate in the 55+ age group was 11.1%.