XVII. ve XVIII. yüzyıllarda Birgi kazası
Birgi in the 17th and 18th century
- Tez No: 240762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Birgi, Beylikler Döneminde Anadolu?da oldukça önemli bir kent, Aydınoullarının başkenti olarak onların gerek sanat ve gerekse dier alanlarda bıraktıkları mirasın en güçlü örnei idi. Osmanlılar döneminde bir süre daha eski konumunu muhafaza etse de XVII. Yüzyılın sonlarına doğru giderek küçülmeye ve nüfus kaybetmeye başlamıştır. Bu çalımada, XVII ve XVIII yy'da Birgi Kazası'nın önemini yitirerek, Tire Kaza?sının ön plana çıkmasına neden olan etkenler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tez; Giriş, Sonuç ve Özet dışında 4 tane bölümden oluşmaktadır. I.Bölümde Birgi adının nereden geldiği, Aydınoğulları ve Osmanlı döneminde Birgi?nin siyasi, sosyal ve ekonomik etkileri üzerinde durulmuştur. II. Bölümde Birgi Kaza'sına ait mahalleler ve Birgi Kaza?sının yapısal gelişimi, camiler, medreseler ve diğer yapılar ve vakıflar incelenmiştir. Bölüm III'de ise XVII. yy? da Birgi?nin nüfus hareketleri, Tire?ye göç hareketlerinin nedenleri, Birgi ve çevresinde yaşanan vergi ve diğer sorunların etkileri değerlendirilerek incelenmiştir. Bölüm IV'de ise Birgi Kaza'sına ait Avarız defterleri incelenerek mahallede yaşayan kişilerin nüfus bilgileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Birgi, which was an important city during the Feudalism period in Anatolia, as a capital of Aydınoulları was one of the strongest samples and offered not only art but also other fields. Even It has preserved its old position for a while during the Ottoman Period, it started decreasing and loosing population in the late time of 17th century. In this study, it was aimed to present the reasons that affect on loosing the importance of Birgi and getting importance of Tire in the 17th and 18th century. Thesis consists of four chapters except introduction, result and abstract. In the first chapter it was focused on the name of Birgi where it came from, effects of Birgi?s political, social and economic impacts during Aydınoullları and Ottoman periods. In the second chapter, districts or quarters, constructional history, mosques, Moslem technological school and foundations belonging to Birgi were examined. In the third chapter, population movements of Birgi in the 17th century, the reasons of migratory movements to Tire, impact of tax and other problems in or around Birgi were examined. In the fourth chapter, identity information was handled by examining the Avarız (Tax) Defters in the districts or quarters of Birgi. Migratory, Population, XVII and XVIII Century