İbnü'l-Vezir'in hayatı, şahsiyeti, metodu ve kelami görüşleri
Ibnu'l- Vezir's lifex, personality, methodand islamic theological idea
- Tez No: 240763
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN BAĞÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
?İbnü'l ?Vezir'in Hayatı , Şahsiyeti , Metodu ve Kelami Görüşleri? isimli tezimizin konusu, İbnü'l- Vezir'in Hayatı, ilmi şahsiyeti ve kelam ilminin sahasına giren müteferrik meselelerdeki görüşlerinin araştırılmasıdır. İlim çevrelerinin çok istifade edeceğini düşündüğümüz müellifimiz hakkında ülkemizde şimdiye kadar bir ansiklopedi maddesi dışında hiçbir çalışma yapılmamıştır. Tezimiz iki ana bölümden oluşmakta olup ; Birinci Bölümde İbnü'l-Vezir'in doğduğu, geliştiği ortamı öncelikli olarak analiz etmeye çalıştık. Hocaları, öğrencileri, eserleri Yemen'de bulunan farklı meslek mensuplarıyla münasebetleri de bu bölümde yer verdiğimiz konular arasında yer almaktadır. İsyanların ve mezhep savaşlarının bitip tükenmek bilmediği kaotik bir ortamda İbnü'l- Vezir'in fikirlerinin nasıl şekillendiğini tesbit etmeye çalıştık. İkinci bölümde ise genelde selefin, özelde İbnü'l ?Vezir'in kelami görüşlerine yer verirken, İbnü'l-Vezir'in görüşlerinin selefin görüşleriyle ne kadar örtüştüğünü ve ayrıldığını belirlemeye çalıştık. Kelamın bütün konularına eserlerine yer vermeyen İbnü'l-Vezir daha çok Ehl-i Sünnet ve selefe yöneltilen itirazlara cevap verirken kelam konularına değinmiştir. Akli ilimlere rağbetin çok olup ulumu'l Kur'an'ın ihmal edildiği dönemde insanları Kur' an ve sünnete çağıran İbnü'l-Vezir'in Kur'an ve sünnetten referanslarla kelam konularını ele alışına değindik. Daha çok kendi kitaplarından alıntılar yaptığımız bu araştırmamızda, İbn Teymiyye ve talebesi İbn Kayyım el- Cevziyye'den çokca referanslarda bulunduk.Tanınması gerektiğine inandığımız İbnü'l-Vezir'den tanınması nisbetinde çok istifade edileceğini düşünüyoruz. Bu sebeple de eserleriyle ve görüşleriyle tanınması için böyle bir araştırma yaptık.
Özet (Çeviri)
The pilot of our thesis called `? İbnü?l Vezir?s Life, individuality, method, Kelam? views is to be searched İbnül Vezir?s life, teachnical/scientific individuality and views which enter the field of Kalam, about different issues. There is no research but an encyclopedic item about our writer who is thought by us as a useful person from whom İlim Çevreleri benefit. Our thesis consists of two sections and in the first section we have tried /try to analyse the surrounding in which İbnül Vezir was born and brought up. Also, this section includes his relationships with his teachers, works and different sections in Yemen. We try to determine how İbnü?l Vezir?s views formed in a chaotic ambience where riots and wars of sects did never end.In the second section we try to determine, While in general the predecessor?s correspond to each other and seperate. İbnü?l Vezir who doesn?t allow for all of Kalam?s issues allowed mostly Kalam?s issues while he responded the objections which were directed to orthodox sect and the predecessor. we have included the way of İbnü?l Vezir who invites people to Koran and Mohammed Actings through the references from Koran and Mohammed Actings in the era when demond for mental issues was much and knowledges Koran was ignored. In this research in which we guote from mostly his ewn boks, we refer ( have referred ) from İbn Teymiyye and his student İbn Kayyım El Cevziyye.We think to be benefited from İbnül Vezir about whom we believe that he should be recognized when he has been recognized. Thus, we have made a research so that he will be known for his Works and views.