Türk Ticaret Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu tasarısı'na göre anonim şirketlerde denetim
Auditing in joint-stock companies according to the Turkish Commercial Legislation and Turkish Commercial Legislation bill
- Tez No: 240815
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Türk Ticaret Kanunu Tasarısı ile tüm anonim şirketleri kapsayan zorunlu bir denetim sistemi getirilmiş ve bu sistem ile iç denetimle görevli denetçi kavramı tamamen ortadan kaldırılmış, yerine organ niteliği tartışmalı olan ?bağımsız denetim kurumu? getirilmiştir. Denetçilerin, TTK.'da düzenlenen genel kurulu toplantıya çağırma gibi yönetime ilişkin görev ve yetkilerine TTK. Tasarısı'nda yer verilmemiştir. TTK. Tasarısı'na göre denetçi; finansal tablolara ilişkin denetim raporu, yıllık faaliyet raporuna ilişkin denetim raporu ve riskin erken tespitine yönelik denetim raporu olmak üzere üç ayrı rapor ile birlikte bir de görüş yazısı vermekle yükümlüdür. TTK. Tasarısı, anonim şirketin ve şirketler topluluğunun finansal tablolarının ve yıllık raporunun denetçi tarafından denetlenmesini öngörmekte ve bu denetimden geçmeyen finansal tabloları ve yıllık raporu, düzenlenmemiş hükmünde saymaktadır. TTK. Tasarısı'nda denetçi, görevini gereği gibi yerine getirmediği takdirde; şirkete, pay sahiplerine ve alacaklılara karşı sorumlu olacaktır. TTK.'da olduğu gibi TTK. Tasarısı'nda da denetçiler için pay sahiplerine bilgi verme ve sır saklama yükümlülükleri öngörülmüştür. TTK. Tasarısı'nda ibra konusunda da TTK. ile paralel düzenlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Turkish Commercial Code Bill the auditors are responsible for; financial statements for audit reports, annual report and audit report for the early detection of risks to the audit report together with three separate reports provide a vision is required to post. The Turkish Commercial Code Bill ordered to the joint-stock companies to be audited the company's financial statements and annual reports of the community by the auditors. The financial statements and annual report that are not approved by auditing, have no validity. If auditor, does not fulfill the tasks that required due to his responsibilities, they will be charged to the company, shareholders and creditors.In Turkish Commercial Legislation Bill auditors have obligations against share holders for providing information and keeping secret. And also Turkish Commercial Code Bill has similar arrangement with Turkish Commercial Code about releasing issues.