Gerçek zamanlı çok görevli dizge için grafik tabanlı kullanıcı arabirimi tasarımı ve gerçekleştirimi
- Tez No: 24082
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL YARIMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
11 ÖZET Bu teşde, IBM PC/AT ve IBM PS2 türü mikrobilgisayarlar için daha önce gerçekleştirilmiş olan Gerçek Zamanlı Çok Görevli Disge(lmre, 1987) için grafik tabanlı kulla nıcı arabirimi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Görevlerin ilgili gelişmeleri görüntülenecekleri sürücü (ekran) biricik olduğu için görevlere görüntü ekran yaklaşımı olarak adlandırılabilecek pencereler oluşturulur. Pencerelerin ekran üzerindeki tüm işlem leri gerçekleştirilen Pencere Dizgesi tarafından ele alınmaktadır. Bu dizge altında yasılan uygulamalara, dizgenin sunduğu işlevleri ekran donanımının ayrıntı sından soyutlanmış bir biçimde kullanma olanağı sağlanmıştır. Anahtar Sözcükler : Grafik Tabanlı Kullanıcı Arabirimi, Pencere Dizgeleri, Gerçek Zamanlı Çok Görevli Dizgeler.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY In the framework of this thesis, a Graphical Usex- Interface(GUI) is designed and implemented for the Real Time Multitasking Executive which was previously imple mented (îtııre, 1987) for IBM PC/AT and IBM PS2 compatible microcomputers. Because of the output unit (screen) for all tasks is unique, windows, as virtual screens are implemented for each task asking for it. All operations concerning windows are managed by the Windowing System as an important part of the GUI. Aseries of system calls or functions are made available to the Windowing System compatible applications in order to allow screen hardware transparency. Keywords : Graphical User Interface, Windowing Systems, Real Time Multitasking Executives.