Osmanlı Devleti'nde kadın efendilik
Institu of wife of the sultan in Ottoman State
  1. Tez No: 240822
  2. Yazar: TÜLAY ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBADİ ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yüzyıllar boyunca her dönemde, her toplumda kadın yadsınamaz büyüklükte bir yere sahip olmuştur. Zaman zaman bir köle, bir hanım, bir ana, bir efendi olarak karşımıza çıkan kadınların bu yerlere nasıl geldikleri, ne kadar değer gördükleri, sosyal ve siyasi alanda yerlerinin neresi olduğu bu çalışmamızın temelini oluşturmaktadır.Fakat bu konuları daha etraflı ve detaylı bir şekilde öğrenmek için Osmanlı Devleti'nin saray teşkilatı, konumuzun esasını oluşturan kadınların bulunduğu harem-i hümayun kısmı, erkek personelin bulunduğu kısım, sarayda padişah ve ailesinin, çalışanlarının yaşadığı bölüm etraflıca anlatılmıştır.Esas konumuza çerçeve oluşturacak bu noktalar ayrıntılı bir şekilde anlatıldıktan sonra tezimizin başlığını oluşturan kadın efendilik kurumu bütün yönleriyle ele alınmıştır. Kadın efendilerin saray ve harem hayatları, sosyal ve siyasi alanda ki etkileri ve yerleri teker teker başlıklar altında ifade edilmiştir. En son olarak da bu kadınlarımızın, analarımızın ve kızlarımızın kimlikleri dönemlerine göre sıralanmıştır.Bu çalışmayla Osmanlı Devleti'nin sosyal hayatı, devleti yöneterek ön plana çıkan kadınların yaşadıkları yerler, kadınların günlük hayatları, görevlerine ve konumlarına göre aldıkları isimler, maddi durumları, hakları, padişahlarla ilişkileri, giydikleri kıyafetten yaptırdıkları hayratlara kadar kısacası yıllarca devletlerin hep ön planda olan, siyasi hayatlarının gölgesinde kalıp ele alınmayan, üzerinde pek fazla durulmayan ama merak edilen konular araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Woman has been an important status in both every society and period for centuries. Women that are a slave, a lady, a mother or a wife of the sultan from time to time how reach to this socioeconomic status, how much to win general approval, where place is in social and political arena are principle of our study.But; to learn this topic more wide the palace organization of the Ottoman State, the part of harem where women who to form foundaditon of our topic are here, the part of man personel, the living part of padishah and his family and their?s menservant in palace are explained detailed.After explained detailed these topic the institution of a wife of the sultan that is headline of our thesis is investigated every side. The palace and harem?s lifes of wifes of the sultan, the status and effects in social and political arena are expressed under headlines one by one. Finally, the identitys of these women, mothers and girls are listed in respect to their?s periodic.In this study, it was researched that has been neglected but wondered topics such as social life of the Ottoman State, living places of women who lead government, dailiy lives of the women, their titles that get in respect to their function and status, their economic possibility, their relation with padishah, everything from their costumes to their charitable acts for centuries.