İngiltere (Birleşik Krallık) ve Türkiye orta öğretim sistemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of secondary school system in England (United Kingdom) and Turkey
  1. Tez No: 240829
  2. Yazar: HATİCE UTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY TAŞDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada İngiltere (Birleşik Krallık) ve türkiye ortaöğretim sistemleri geniş kapsamlı olarak incelenmiştir. araştırmada iki ülkenin ortaöğretim kuruluş sistemleri, öğretim programları, okul yönetimi ve denetimi, öğretmen yetiştirme çalışmaları, öğretim yöntem ve teknikleri, ölçme ve değerlendirme sistemleri, rehberlik ve yönlendirme çalışmaları, dil ve din eğitimleri, finansman kaynakları ve okullaşma oranları mukayeseli olarak incelenmiştir ve benzer, ortak ve farklı yönler araştırılmıştır. İki ülkenin ortaöğretim sistemleri incelenirken problem inceleme metodu kullanılmıştır. çalışmada araştırma yöntemi olarak belge tarama töntemi işe koşulmuştur. kaynak olarak her iki ülke iler ilgili hazırlanmış tezler, makaleler, alanda yazılmış kitaplar ve elektronik kaynaklar kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre iki ülke yönetim sistemi açısından farklılık göstermektedir. Zorunlu eğitim süresi, ortaöğretime öğrenci kabulü, okulların ve personelin denetimi,rehberlik faaliyetleri, öğretim programlarının hazırlanması ve belirlenmesi, din eğitimi ve öğretmen adaylarının seçimi konusunda iki ülke arasında belirgin farklar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, eğitimim finansmanı, okul yönetimi veöğretmen yetiştirilmesi gibi konularda benzer noktalara sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the secondary systems in Türkey and England (the United Kingdom) are analysed in a detailed way. In this research, the secondary school systems, curriculum, school administration and inspection, teacher training, teaching methods and techniques, evaluation and assessment systems, consultation and guidance servicees, language teaching and religious education, financial resources and schooling rates are examined comparatively. methods used in the research is document observation. thesis, essays about both countries, books on comparative education and electronic sources are used in this research. according to the rsults of the research, administration systems are different in these countries. compulsory education period, student acceptance to secondary education, inspection systems, guidance services, choosing and preparation of curriculum, religious education and choosing teacher candidates are completely different in these countries. However, financial resources, school administration and teacher training are similar points between these countries.