Data General (DG) MV 10000 bilgisayarlarda DG/SQL ilişkiler veri tabanı yönetim dizgesi için form ve rapor üretim altdizgesinin tasarım ve gerçekleştirimi
The Design and implementation of a from and report generation subsystem for DG/SQL relational data base management system on DG MV10000 computer system
  1. Tez No: 24084
  2. Yazar: DİLEK YEŞİM ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL YARIMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Data General (DG) MV10000 Bilgisayarında DG/SQL İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Dizgesi için Form ve Rapor üretim Altdizgesinin Tasarım ve Gerçekleştirimi Dilek Yeşim özkaya Genelde Veri Tabanı Yönetim Dizgelerinin kullanılabilmesi için en azından programlama düzeyinde bilgiye sahip olmak gerekir. Oysa hiçbir programlama bilgisi olmayan kullanıcılar da günlük yaşamlarından alışkın oldukları formlar yardımıyla Veri Tabanı Yönetim Dizgesi ile iletişim kurabilir ve gereksedikleri bilgilerin dökümünü alabilirler. Form ve rapor üretim altdizgeleri bu amaç için geliştirilmiş dizgelerdir ve Veri Tabanı Yönetim Dizgesinin bir parçası biçiminde pazarlanırlar. Bazı Veri Tabanı Yönetim Dizgeleri ise form ve rapor üretim altdizgesine sahip değildir. Ek olarak yapılan çalışmalar ile bu altdizgeler gerçek leş tiril ebilir. Bu çalışmada, veri tabanı üzerinde işlem yapmayı sağlayan formları ve veri tabanındaki verileri bilgiye dönüştüren raporları, programlama bilgisine sahip olmayı gerektirmeden, oluşturan bir form ve rapor üretim altdizgesi tasarlanmış ve Data General MV10000 bilgisayar dizgesi üzerinde kullanılan DG/SQL Veri Tabanı Yönetim Dizgesi için gerçek leş t iri İmi ş t ir. Anahtar Sözcükler.* Veri Tabanı Yönetim Dizgesi, İlişkisel Veri Modeli, Form Yönetimi, Ekran Yönetimi
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY The Design and Implementation of a Form and Report Generation Subsystem for DG/SQL Relational Data Base Management System on DG MV10000 Computer System Dilek Yeşim özkaya General y, to use a Data Base Management System (DBMS) at least programming knowledge is required. However, naive users can contact with DBMS by using forms which are familier to users daily life, and print out the information they want. Form and report generator subsystems are imple mented for this aim and are marketed as a part of the DBMS. But some DBMS' s dosn't have form and report generator subsystem. This subsystem can be implemented by additional sutudy. In this study, a form and report generator subsystem is designed to generate forms which is used to operate on database and to generate reports which converts data on database to information. And this subsystem is implemented for DG/SQL DBMS which is used on DG MV10000 computer system. Keywords : Data Base Management System, Relational Data Model, Forms Management, Screen Management