Seyfü'd-din Amidî'de nübüvvet anlayışı
Prophethood understanding by Amidi
- Tez No: 240845
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN BAĞÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
?Âmidî'de nübüvvet anlayışı? konulu araştırmamız beş bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm, Âmidi'nin hayatının ve eserlerinin yanı sıra nübüvvet kavramı ve kelamcılara göre nübüvvet anlayışının incelendiği iki kısımdan oluşmaktadır. Âmidi'de kelamî kimliğin oluşumu ve onun kelamî düşünceye katkısı tespit edildikten sonra nübüvvet kavramı ve kelamcıların nübüvvet anlayışları zikredilmiştir.İkinci bölümde nübüvvetle alakalı genel ilkelere değindikten sonra Âmidî'nin nübüvvet hakkındaki konumunu tesbit etmek için nübüvvetin imkânı, vehbîliği ve peygamberlerin özellikleri konularına Âmidî'nin yaklaşımı üçüncü bölümde tesbit edilmeye çalışıldı. Ayrıca bu bölümde nübüvvet ile ilgili Âmidi'nin görüşlerine değindikten sonra, nübüvvet ile yakın konular olan vahiy ve mucize kavramları ve Âmidî'nin nübüvvet karşıtı itirazlara verdiği cevaplara yer verilmiştir.Âmidî'nin Hz Peygamber'in (s) nübüvveti hakkındaki görüşleri tesbit edilip, nübüvvete yapılan itirazlar ve Âmidî'nin bu itirazlara vermiş olduğu cevaplar son bölümlerde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research on prophethood understanding by Amidi takes place in five parts.The first part includes two divisions in which Amidi's life and works, his prophethood understanding and Islamic scholars' theology understanding are studied. After determination of thelogy identification and its contribution to the theolog thoughts in Amidi, prophethood concept and Islamic theology scholars' prophethood understanding are mentioned. After talking about general prophethood principles in the second part, in order to learn Amidi's attitude about prophethood understanding, it is tried to find out Amidi's attitude about prophethood possibility, endowment ( vehbilik) and the pecularities of the prophets in the third part. After speaking to Amidi's opiions about prophethood, revelation and miracle concepts and Amidi's answers to the objections contrary to prophethood are mentioned in this part, too.Amidi's opinion about Hz. Muhammed's prophethood (peace be upon Him), the objections about prophethood and Amidi's answers to the objections are dealed in the final parts.