İnsanlığın nübüvvet anlayışı ve Ebu'l Muin en-Nesefi ile Sefuddin el-Amidi'nin nübüvveti ispat metodları
- Tez No: 94066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
/ ÖZET DOKTORA TEZİ İNSANLIĞIN NÜBÜVVET ANLAYIŞI VE EBU'L MUİN en-NESEFİ İLE SEYFUDDİN el-ÂMİDİ'NÎN NÜBÜVVETİ İSPAT METODLARI Vecihi SÖNMEZ Danışman: Doç.Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜOĞLU Erzurum- 2000 sayfa:371 Jüri: Doç. Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜOĞLU“insanlığın Nübüvvet Anlayışı ve Ehu'I-Muin en-Nesefi ile Seyfuddin el-Âmidi'nin Nübüvveti ispat metod/arı”İsimli tezimiz bir giriş ile iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde nübüvvetle ilgili; nebi, resul, mütenebbi, vahiy, akıl, duyular ve mucize gibi kavramlar izah edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde nübüvvetle ilgili genel ilkelerle beraber, nübüvvet üzerine yapılan tartışmalar, tarihi süreç içerisinde nübüvveti inkar eden şahıs ve ekoller araştırılarak ortaya çıkarılmış, tarih boyunca nübüvvetin, çeşitli ekoller tarafından farklı anlaşılma sebepleri ve bu farklı anlayışlara ışıktutması ve onların doğru olarak algılanabilmesi için nübüvetin ne olduğunun ve nasıl gerçekleştiğinin bilinmesi gibi konular irdelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca islâm düşüncesinde nübüvvet konusu araştırılarak, ehl-i sünnet ekolleri ile beraber, akılcılığı savunan Mu'tezile ile dini, akıl üzerine kurmaya çalışan filozofların görüşleri serdedilmiş. Ayrıca Berâhime düşüncesinin öncülüğünü yaptığı bazı inkarcıların, nübüvvete gerek olmadığı, aklın emredici bir rol üstlenerek, aklın iyi gördüğü şeyleri iyi, kötü gördüğünü de kötü olarak kabul edilmesi gibi, İslâm'ın ulûhiyet ve nübüvvet anlayışına aykırı idiaları ve nübüvvete karşı bir hareket olarak ortaya çıkışları araştırılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde de Ebu'1-Muin en-Nesefî ile Seyfuddin el-Amidi'nin nübüvveti ispat metodları izah edilmeye çalışılmış, Allah'ın varlığını, birliğini bilmenin, O'nun inzal buyurduğu temel prensipleri anlamanın, yegane yolunun Allah'ın göndereceği peygamberler vasıtasıyla mümkün olabileceğini ortaya koyarak bu düşünceye muhalif olanların itiraz ve iddialarını çürütmek suretiyle nübüvveti ispata çalışmaları, ayrıca Hz. Muhammed'in nübüvvetini de bu anlamda ispat ederek ortaya koymuş olmaları ile ilgili hususlar izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
// ABSTRACT DOCTORAL THESES: HUMANITY'S UNDERSTANDING OF PROPHETHOOD AND METHODS OF PROVING PROPHETHOOD BY EBU'L- MUİN en-NESEFİ AND SEYFUDDİN el-ÂMİDİ Vecihi SÖNMEZ Supervisor: Doç. Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜO?LU Erzumm- 2000 Page:371 Jury: Doç. Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜO?LU The bulk of our theses is composed of an introductory note and two chapters In the introdactory chapterconcepts like prophet, messanger, apocalypse, reason, perceptions and miracle pertained to prophethood have been tried to be given an explanation. In the first chapter togerher with the general principles related to prophethood, discussions over that instution, having been touched on the persons and ideas, denying prophethood in that historical process were also tC YUKSÖCÖftRETtM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİbrought to a close scrutiny. We have also analysed the reasons of different understandings of prophethood by various cross-currents while at the same time illuminating such different insights for their accurate assecsments as well as the scholarly understanding of what prophethood is and how it has been realized. In addition to all these, we have pointed out the ideas of those philosophers who founded the religious principples on the rational, and those who advocated rationalism like Mu'tezila together with school of 'Ehl-i Sunnah'. Some vicious ideas claiming that there is no need for prophethood -and those ideas were stemmed from“Berahime”tendencies- whatever thoughts that had been aduocated for denying prophethood and ideas stressing the preminence of reason over everythinh and its adequacy to judge the good and the bad and all that were contradictory to the kingdom of God in Islam and understanding of prophethood have been analyzed within the perspective assaults made towards prophethood. In the second chapter methods developed for proofs of prophethood by en-Nesefi and el-Amidi have been put into discussion and explained; there fore we have pointed out that the only way to grasp fundamental principles set forth by Allah and the way to rightly know the existence of Him would be through the prophets He sent in an urge to make himself known by his subjects; we have refuted all the stuff which tries to assault the prophethood institution together with some other points stressing the proofs of prophethood of Hz.Muhammed (s.a.v.) explained by reverend scholars throughout the historical background encompassing the rangers in our theses.