Seyfuddin el-Amidi'nin Ebkar el-Efkar kitabının imametle alakalı 8. kaidesinin tahkikli neşri
  1. Tez No: 42638
  2. Yazar: VECİHİ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek İmams tezi Bu tezinıiz'de Seyfiıddin el- Amidi'nin Ebkar el- Efkar adlı eserinin İmamet 'le alakalı sekizinci kaidenin Edisyon kritiği yapmış bulunmaktayız. Bu tez bir girişle iki aslı kapsamaktadır. 1. asıl dokuz bölümü ihtiva etmektedir. 2, asıl ise iki bölümde ele alınmıştır. Giriş kısmında Amidi'nin“hayatı, eserleri ve ilmi şahsiyeti üzerinde durulmuştur. 1. Asıl: 1. Bölüm' de imam'ın tayininin vucubiyeti 2. Bölüm'de Halife'nin hilafetini isbat eden hususlar. 3. Bölüm'de Halife'nin şartlan. 4. Bölüm'de Hz. Ebu Bekir 'in hilafetinin isbatı. 5. Bölüm'de Hz. Ömer'in, hilafetinin isbatı. 6. Bölüm'de Hz. Osman 'm hilafetinin isbatı. 7. Bölüm'de Hz. Ali'nin hilafetinin isbatı. 8. Bölüm'de Ashab arasındaki fazilet sırası. 9. Bölüm'de Ashab arasında cereyan eden harb ve fitneler. 2. Asıl: 1 Emr-i n bil. - maruf ve - Nehyi anil munker'in vucubiyeti. 2 ”" üzerine vacib olduğu kişi. 41
Özet (Çeviri)
-A Summary- -This Thesis of Master- The Subject of this thesis of master is“about Seyfliddin el-Amidî and his work called Ebkâr el-Efkâr and in which the chapter of Imâmeth (Caliphood) and printed edition and in this field, views of other scholars.”This thesis contains with introduction and the four part In the imtroductioa we have tried Amidfs life and his works and personality of science. In the one part, we have studied the subject Imâmeth (Cahphood) in the Qufan and tradition (Hadith) Im the second part, we have remarked to the election of Imam (Caliph) and conditions of Imam (Caliph). In the third part we have tried to the morality of Imam (Caliph). In the four part, we have studied the subject of Brat (Obeying to the Imam) ad conditions, aspects, forms eta of Brat (Obeying to the Imam.) Finally, we have printed edition of his work Called Ebkâr el- Efkâr. The subject of Imâmeth (Caİllphood) in this work...