Yönetim açısından bölümlere göre raporlama
Segment reporting for the purposes of management
  1. Tez No: 240878
  2. Yazar: NERGİS POROY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bölümlere göre raporlama, işletmenin faaliyet gösterdiği endüstri kolları ve coğrafi bölgelere göre bölümlere ayrılması ve her bir bölüm için ayrı olarak mali bilgilerin raporlanmasıdır. Son yıllarda sermaye piyasalarındaki globalleşme hareketleri ile birlikte birçok işletme büyüme ve faaliyet risklerini azaltmak için birden fazla sektörde veya coğrafi pazarda faaliyet göstermeye başlamıştır. İşletmelerin faaliyetlerinin ürünler, sektörler veya coğrafi alanlar yönünden çeşitlenmesi, işletmelerin genel durumunu özetleyen tek bir mali tabloya dayanarak işletme hakkında karar vermeyi güçleştirmektedir. İşletmelerin ürün ve hizmet çeşitliliğinin sonucu olarak finansal tablo kullanıcıları, işletmenin fonksiyonlarına göre oluşturulan bölümlerinin faaliyet sonuçlarına ihtiyaç duymuşlardır. Sorumluluk muhasebesi, yöneticilerin, kısıtlı olan zamanlarını en etkin biçimde kullanabilmeleri ve işletme hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olarak etkin ve düzenli bir yönetim sağlayabilmeleri için işletmeyi merkezkaç yönetim anlayışı çerçevesinde sorumluluk merkezlerine ayıran bir sistemdir. Sorumluluk muhasebesi sistemi ve bölümlere göre raporlama, bilgi kullanıcılarının, işletme yönetiminin ve işletme bölümlerinin başarılarını değerlendirebilmelerini, işletme hakkında daha sağlıklı ve verimli bilgilere ulaşabilmelerine ve daha gerçekçi kararlar alabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bölümlere göre raporlama ile ilgili son ulusal düzenleme ?TFRS 8 Faaliyet Bölümleri? Standardı, SPK'ya tabi halka açık şirketlerde 31.12.2008 tarihinden sonra başlayan hesap dönemlerinde uygulanmak üzere yürürlüğe girmiştir.
Özet (Çeviri)
Segment reporting is segmentation according to industry branches and geographical region that enterprise operates and to report financial information separately for each segment. In recent years, with the globalization in capital markets many enterprises, to reduce the risk of growth and operating, starts to operate in more than one sector or geographic market. Diversification of enterprises? activities according products, sectors or geographic areas make it difficult to decide on enterprises upon a single financial statement that summarizes general situation of the enterprises. As a result of the diversity of enterprises? products and services users of financial statements needs segments? operating results which are generated by the functions of enterprises. Responsibility accounting is a system that provides managers to use their limited time most effectively and with having detailed information about enterprise to provide effective and orderly management within the framework of centrifugal management approach, separates the responsibility centers. Responsibility accounting system and segment reporting provide users of financial information to assess the success of enterprise?s management and segments, to access more safer and efficient information about enterprise and to make a more realistic decisions. The latest national regulations related to the reporting segments Standard of ?TFRS 8 Operating Segments" implemented in applying for the accounting periods beginning after the date of December 30th, 2008 in public companies subject to Capital Markets Board of Turkey.