Bursa'daki tabhaneli camiler
Mosque with tabhanes in Bursa
  1. Tez No: 240884
  2. Yazar: TÜRKAN ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
Osmanlı mparatorlugu'nun temellerinin atıldıgı kent olan Bursa, çok sayıda dini ve sivil mimarlık örnegini bünyesinde barındıran bir müze-kent niteligindedir. Kentteki yapılar arasında, çok sayıda Tabhaneli Cami de bulunmaktadır. Osmanlı Devleti'nin kurulusunda ve sosyal yasamın örgütlenmesinde önemli bir rol üstlenen gezgin dervisler ve ahiler için insa ettirildikleri bilinen bu yapılar, Orta Asya'dan beri Türk mimarisinde hemen hemen tüm yapı türlerinde sevilerek kullanılan dört eyvanlı semadan dogmustur. Bursa'daki tabhaneli camiler yapıdan yapıya degisen plan uygulamaları ile kendi içinde bir gelisim çizgisi izleyerek, XIV. yüzyıldan XVI. yüzyıl ortalarına kadar süren bir devre içinde insa edilmislerdir. badet dısında degisik amaçlar için insa edilen yapılar, hizmet ettikleri kurum ve kisilere ihtiyaç kalmayınca, tamamen cami islevini almıslardır. Bu baglamda yapılarda bazı mimari detaylarda kayıplar meydana gelmistir. Kubbedeki aydınlatma feneri, avludaki havuz, ibadet mekanı ve avlu arasındaki kot farkı gibi bazı karakteristik detaylar yok olmustur. Farklı amaçlar için tasarlanmıs ve içinde ibadet edilmeyen tabhane mekanları da artık birer ibadet mekanı fonksiyonu kazanmıstır. Bu çalısmada amaç, daha önce yapılan çalısmaları tekrarlamaktan çok Bursa'da yer alan XIV-XV. yüzyıla tarihlenen tabhaneli camileri her bakımdan inceleyerek bu eserleri tekrar gözden geçirmek ve bu tip yapılar içinde genel bir sınıflama yapmaktır. Arastırmamıza ilk olarak bölgedeki eserleri saptayarak basladık. nceledigimiz yapılarla ilgili 62 sekil çizilmistir, 370 fotograf kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The city of Bursa which is laid foundation Otoman Empire is a museum-city, which includes many of religious and civil architecture exemples. The buildings in the city, there are many mosques with tabhanes too. These buildings are built for traveler dervishes and Akhies whose taken on very important role for organized social life at the founding of Otoman Empire, and the plan formed that during Middle Asia to Turkish architecture, used almost all type of buildings. The mosques with tabhanes in Bursa with different plans, built from XIV. century to in the middle of the XVI. century. The buildings which used except worship, because of the institution and the needless taken completely mosque function. Therefore there would be ocur some losts in the architectural details. The illimunation flashlight at dome, the pool at court, worship place and the high difference at court, and some of these things which are disappeared characteristic details. In this work, we don?t repeat that the other Works which are done before this work. We cataloque that mosques with tabhanes in Bursa which are dates in XIV-XV. century. First of all we began to control the building in this area. We use 62 shapes and 370 photographs about the buildings of this work.