Hadislerde ölüm karşısında Müslüman tavrı
Müslim attitude aganist death in hadithes
- Tez No: 240892
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ölüm?, yaşayan her canlının tadacağı mutlak akıbettir. Kimi zaman akraba, kimi zaman arkadaş, kimi zaman da komşu vesilesiyle sık sık karşılaşmakta olduğumuz ?ölüm?, insanoğlunu derinden sarsan bir imtihandır. Sahip olduğu islamî birikim sayesinde ?ölüm?'ün hakiki mahiyetini idrak edebilen kimseler, tevekkül ve teslimiyetle, Allah Teâlâ'nın bu imtihanına sabırla tahammül edebilirken; ahiret buudundan yoksun olarak ?ölüm?'ü bir yokluk, bir son kabul eden kimi insan ise ?ölüm? karşısında, sabırsız ve müşteki bir tutum izhar edebilmektedir.Gerek Kur'an-ı Kerim'deki ayetler, gerekse Rasulullah Aleyhisslâtü vesselâm ve ashab-ı kiramdan sadır olan hadisler, bir Müslümanın böylesi bir imtihan karşısında nasıl bir duruş sergilemesi gerektiğini açık olarak ifade etmektedir. Bunların ışığında, diyebiliriz ki: Bir Müslüman, hayırlı uzun ömür sürebilmek için gerekli olan her vesileye sımsıkı yapışmalıdır. Bununla birlikte her dâim mutlak akıbet için hazırlıklı olmalıdır. Müslüman, sahip olduğu bu fikrî hazırlık dolayısıyla, maruz kaldığı ölüm hadiseleri karşısında sabrı ve tevekkülü temel düstur edinmelidir. Bununla birlikte böyle bir durum karşısında kendisinden beklenilen vazifeleri esiksiz icrâ etmelidir. Ancak bu sorumlulukları yerine getirirken Îslâma uymayan bid'at ve hurafelerden uzak kalmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe death is the absolute truth which every living see it. It is a test shakes humanbeing deeply and we face it through our relations?, friends? and sometimes our neighbours? deaths. The believer who has understood the true character of the death through Islamic culture, can bear and pass this examination of Allah with patience and submission. But, who accepts the death as a disappearing, an absence, takes an impatient and complaining attitude towards the death.Both the Our?anic verses, and the Prophet?s and his companions? sayings are expressing clearly that what should a Muslim do towards such an exam. In the light of these verses and sayings we can set forth; a muslim seek every means to maintain a beneficial and long life. However, he must prepare himself for the absolute end. He is expected to have the principle of submission and patience in facing of death thanks to this mental preparation he has got. Yet, in such a case, he should fulfill perfectly all required obligations. Finally, a Muslim must keep away invalid practices and rituals which contradict Islam, during his performance of duties.