Banka dışı kişilerce yapılan bankalara yönelik hileler
Bank fraud by others
- Tez No: 240895
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde global piyasaların gelişimi ve parasal işlemlerin çeşitlenmesi ile bankacılık sektörü de buna paralel olarak gelişme göstermiştir. Bunun sonucunda bankaların gücü, birikimi ve sahip oldukları maddi değerler artış göstermiştir. Bu çeşitlilikle birlikte bankaların temel fonksiyonlarından biri de mevduat toplamak ve toplanan bu mevduatı fon ihtiyacı olan gerçek veya tüzel kişilere nakdi veya gayri nakdi olarak kullandırmaktır. Bunun haricinde bankalar kişilere kredi kartı, çek karnesi tahsisi, kiralık kasa hizmetleri gibi ürünler de sunmaktadırlar. Bu faaliyetlerinin sonucu olarak da kar elde etmektedirler.Mevduatın yoğunlaştığı kurumlar olmaları sebebiyle bankalar pek çok hileli işlemle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bankaların sahip oldukları kaynakların yasa dışı yollardan ele geçirilmesi, bankacılık ürünlerinin kötü amaçlı kişilerin istekleri doğrultusunda kullanılması veya yasa dışı yollardan sağlanan fonların bankalar üzerinden sisteme dahil edilmeye çalışılması çalışmamıza genel bir çerçeve oluşturmaktadır.Çalışmamızda öncelikle hile, hata ve yolsuzluk kavramları irdelenmiş olup devamında ise bankaların maruz kaldıkları hileli işlemler açıklanmıştır. Bu işlemler yaşanmış olaylarla örneklendirilmeye çalışılmış olup bankaların içinde bulundukları riskli durumların türleri ve açıklamaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of global markets and diversification of financial processes today, banking has showed a rapid advancement in parallel to these changes. As a result of this, there seen an increase in the power, savings and assets of banks. With this diversity, one of the basic functions of banks is to collect deposits and to make natural and legal people who are in need of fund use these collected deposits in cash or non-cash. Apart from that, banks also provide products such as credit cards, chequebooks and safes. As a result of these activities, they reap profit.Since banks are deposit-density organizations, they face many fraudulent processes. The fact that the resources owned by banks are seized illegally, the abuse of some banking products by malicious people or the implementation attempts of illegally obtained funds via banks into the system are going to be a general frame for our study.In our study, we firstly examined the concepts of fraud, mistake and corruption then the fraudulent processes to which banks are exposed are explained. Not only these processes are exemplified with real-life events but also the types and explanations of these risky conditions that banks face are emphasized.