karotlu sondajlarda ilerleme hızına etki eden faktörlerin araştırılması
- Tez No: 24090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YADİGAR V. MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, kar ot sondajlarında değişik kayaclar için arazi ve laboratuvar çalışmalarında apt i mum ilerleme hızlarının bulunmasıdır. Arazi çalışması olarak Belik-44 nolu sondaj baz alınmıştır. Sondaj sırasında uygulanan baskı ve devir miktarları değiştirilerek ilerleme hızlarındaki değişimler gözlenmiştir. Baskı ve devir ile ilerleme hızları arasındaki ilişkiler etüd edilmiştir. Laboratuvar çalışması olarak, Belik-44 nolu sondajdan elde edilen karotlar üzerinde tek eksenli basınç dayanımı, Brazilian çekme dayanımı, nokta yük dayanımı deneyleri yapılmış ve ayrıca kayacların Shore sertlikleri ve yoğunlukları tesbit edilmiştir. Ayrıca karotlar üzerinde ince kesit çalışması yapılarak kayacların mineralojik ve petrografik özellikleri belirlenmiştir. Son olarak bazı kayac özellikleri ile ilerleme hızları arasındaki ilişkiler analiz edilerek; kireçtaşı, kumtası gibi bazı kayac türleri için optimum baskı, devir ve ilerleme hızları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMHARV The aim of this thesis is to establish optimum penetration rates -for different rocks through field and laboratory studies in core drilling. For field studies Belik-44 borehole «nas taken as a basis. The variations in penetration rates were observed under different thrust and rotation levels applied during drilling. The relationships between penetration rate, thrust and rotation were studied. For laboratory studies, uniaxial compressive strength, Brazilian tensile strength, point load strength tests were carried out on core samples obtained from Gelik-44 borehole and furthermore densities and Shore hardnessess were measured. Moreover, mineralagical and petrographical properties were defined by thin section analysis. Finally, optimum thrust, rotation and penetration rates ware established for some rock types i.e. limestone and sandstone by analysing the relationships between penetration rates and some rock properties.