İletken polianilin filminin susuz ortamda elektrokimyasal olarak eldesi, elektrokimyasal ve spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 24089
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmada anilinin ve p-aminodifenilaminin tetrabutüamonyumperklorat destek elektroliti içeren asetonitril çözücüsü içinde elektroyükseltgenme davranışı dönüşümlü voltametri ve gerilim kontrollü elektroliz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Bu ortamda oluşan ve elektropolimerizasyonda kullanılan ilk elektroyükseltgenme ürününün p-aminodifenilamin olduğu ve daha ileri basamaklarda ise elektrot yüzeyinde polianilin oluştuğu belirlenmiştir. Polianilin asitli, asitsiz ve H2 gazı ile doyurulmuş asetonitril çözücüsünde anilinin elektroyükseltgenmesi yoluyla elde edilmiş ve elektropolimerizasyona anilin derişiminin, ortamdaki proton miktannm etkisi belirlenmiştir. Ayrıca elde edilen polianilin filmlerinin elektrokimyasal davranışı da nötral, asidik ve bazik asetonitril çözeltilerinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Polianilin filmlerinin kuru iletkenlik değerleri ölçülmüş ve filmin yapısının belirlenmesinde FT1R, ESR gibi spektroskopik tekniklerden de yararlanılmıştır. Bazik çözeltilerde yükseltgenme sırasında proton kaybederek elektroaktivitesini yitiren filmin asidik çözeltide elektroaktifliğini yeniden kazandığı belirlenmiştir. Polianilin filminin yapısındaki protonlu türlerin ve katyon radikallerin nötral türlere göre daha zor yükseltgenip, daha kolay indirgendiği ortaya çıkarılmıştır. Bunun bir sonucu olarak düşük gerilimde indirgenen protonlu pernigralm türü anilini kimyasal olarak yükseltgemekte. ve polimerizasyon tepkimesini katalizlemektedir. Bütün bu bulguların ışığında anilinin elektropolimerleşmesi ve polianilinin kendi elektroyükseltgenme-indirgenme davranışları için ayrıntılı mekanizmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY Electrooxidation behavior of aniline and p-aminodiphenylamine in acetonitrile containing TBAP was investigated using cyclic voltammetiy and potential controlled electrolysis. It was established that the Initial electrooxidation product is p-aminodiphenylamine which is used in the formation of polyaniline at the electrode surface. Polyaniline was obtained as a result of the electrooxidation of aniline in acetonitrile with and without added protons and with and without concurrent electrooxidation of molecular hydrogen. The effects of the aniline and the acid concentration ön the electropolymerlzation were determined. The electrochemical behavior of the polyaniline films in neutral, acidic and basic acetonitrile solutions was also evaluated. The dry conductivity values of the polyaniline films were measured and IR and ESR spectroscopic methods were also utilized in characterization of the films. It was found that the film that looses its electroactlvlty in basic solutions regains its electroactivlty in acidic solutions. The electrooxidation of the cation radicals and of the protonated units in the polyaniline structure were found to be more difficult compared to that of the neutral units. The electroreduction of the protonated units and of the cation radicals takes place much more readily than that of the neutral units. As a result the protonated pernigralin unit in the structure can oxidize aniline chemically and this leads to the autocatalysis of the polymerization. A detailed mechanisms related to the electropolymerlzation of aniline and the electrooxidation-reduction behavior of the polyaniline films were proposed.