Doğankuzu Güney boksit ocağının (Seydişehir) şev duyarlılığı
  1. Tez No: 24091
  2. Yazar: ALPARSLAN TURANBOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYFİ KULAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Ö Z E T Bu çalışmada, Konya ili, Seydişehir ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve yörenin.en önemli boksit yataklarını oluşturan Doğankuzu Güney Blok Boksit Ocağının şev duraylılığı, kinematik metodlarla, ocak yüksekliği -şev açısı ve emniyet katsayılarına göre incelenmiş, Kayaç kütle sınıflaması (İSEM, 1978) ve labratuvar deneyleri ile ortam kayacın fiziksel özellikleri ile şev duraylılığı arasında ki ilişkiler incelenmiştir. Tektonik yapısı oldukça gelişmiş olan sahada, gözlenen süreksizlikler fay, kırık çatlak sistemleri ve tabakalanma yüzeyleri olup, öncelikle kama kaymaları ile devrilme ve düzlemsel kayma bölgeleri bulunmaktadır. Yapılan analizler sonucu, sahanın KB, B, GB, GB ve KB bölgeleri kayma olasılığı taşımakta olup, bu bölgelerde öncelikle şev açılarının düşürülmesi gereği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ii SÜMMAEÎ In this work, it is examined the slope stability of“Doğankuzu Güney Blok Boksit Ocağı”with kinematik methods according to the height of open pit - slops angel and safety numbers which is about Seydişehir town of Konya and formed the most important bouxite deposite of this district. And it is examined between rock mass jdassifications (ISBM, 1978), labratuary experiments with physical properties of enclosing rock and slope stability. There are mush important discontinuity, Joi&t foulds, cracks systems and planer surfaces it this area which developed quitely from tectonic structure but formerly there are wedge failure and toppling failure and plane failure district. After the conclusion of analyses it is appeared that HW, W, SW, SE and HE districts of the area have the possibility of slip and formerly it is needed to increase the slope angels in this districts.