Minerology and geochemistry of the Seydişehir (Konya) bauxite deposits
  1. Tez No: 12856
  2. Yazar: MEHMET ENDER ATABEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN UNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
SEYDİŞEHİR (KONYA) BOKSİT YATAKLARININ MİNERALOJİSİ VE JEOKİMYASI Atabey, Mehmet Ender Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Doktora Tezi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Coşkun Unan Ocak 1991, 115-iyi.: sayfa ÖZET Bu araştırmada Seydişehir bölgesinde bulunan Morçukur, Doğankuzu (güney blok) ve Çatmakaya boksit yataklarının mineralojisi ve jeokimyası incelenmiştir. Yataklar mercek tipi olup Senomaniyen yaşlı kireçtaşları içinde bulunmaktadır. Boksitler genel olarak böhmitik olup ikincil alumina minerali olarak diyaspor içermektedir. Diyaspor miktarı böhmit ile ters orantılıdır. Başlıca kil minerali kaolinittir; çok az miktarda montmorillonit de bulunmaktadır. Demir minerallerini hematit ve götit oluşturmaktadır; götit miktarı çoğaldıkça hematit miktarında azalma gözlenmektedir. Boksitlerde tayin edilen yegane titanyum minerali anatazdır. Kireçtaşı parçalarının boksite karışmasından dolayı analizlerde kalsit de sıkça tesbit edilmektedir. - v -Boksit numunelerinde A1203, Ti02, Fe203, Si02, CaO ve ateşte zayiat analizleri yapılmıştır; A1203 ve Ti02miktarlarının çok olduğu yerde Fe203 miktarında azalma görülmektedir. Yatakların içinde bulunduğu kireçtaşlarında A1203, Ti02, Fe203 ve Si02 analizleri yapılmıştır; Bu oksitlerin toplam miktarı % 0.05 ile % 40.00 arasında değişmekte olup çözünmez kalıntı (insoluble residue) miktarı olarak yorumlanabilir. Bu araştırma Morçukur, Dogankuzu (güney blok) ve Çatmakaya yataklarındaki boksitin Senomaniyen yaşlı taban kireçtaşlarındaki erimeyen maddenin önce“terra rossa”yı oluşturduğu ve“terra rossa”nın da“yaşlanma”ile boksite dönüştüğü savını kanıtlamaktadır. Anahtar kelimeler : boksit, mineraloji, jeokimya, Seydişehir.
Özet (Çeviri)
MINERALOGY AND GEOCHEMISTRY OF THE SEYDİŞEHİR (KONYA) BAUXITE DEPOSITS Atabey, Mehmet Ender Faculty of Engineering Department of Geological Engineering, Ph. D. Thesis Supervisor : Prof. Dr. Coşkun Unan January 1991, 1154-^.1 pages ABSTRACT In this research, mineralogy and geochemistry of Morçukur, Dogankuzu (southern block) and Çatmakaya bauxite deposits are studied in detail. The deposits are lens type and lie within the Cenomanian limestones of the Seydişehir district. The bauxites are boehmitic in general; diaspore is present as a secondary alumina mineral, in amounts inversely proportional to boehmite. Kaolinite is the dominant clay mineral; raontmorillonite is present but negligible. The iron minerals are haematite and goethite; the latter decreases with the increasing amount of haematite. Anatase is the only titanium bearing mineral, Some calcite encountered may be due to the admixture of limestone fragments. The bauxite samples collected from the deposits are analyzed for A1203, Ti02, Fe203, Si02, CaO and LOI. Locally, the amounts of A1203 and Ti02increase where the amount of Fe203 decreases. The wall rock are also sampled and analyzed for A1203, TiOg, Fe203 and Si02 the - iii -total amount of these oxides varies between 0.05 - 40.00 %, which can be interpreted as the composition of the insoluble matter present in the limestones. This research suggests that the bauxites of the Morçukur, Dogankuzu and Çatmakaya bauxite deposits are derived from the insoluble residue present in the underlying limestones, through a process involving the formation, the“ageing”and the transformation of“terra rossa”into bauxite. Key words : bauxite, mineralogy, geochemistry, Seydişehir. Science Code : 606.02.01 - xv -