Klaros cam eserleri
The glass finds of Klaros
- Tez No: 240917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Apollon Klarios Kehanet Merkezi, İzmir ili sınırlarında, Kolophon ve Notion yerlesimleri arasında yer almaktadır. Klaros antik liman olan Notion'un 2 km. kuzeyinde Kolophon'un ise 13 km. güneydogusunda bulunmaktadır. Klaros Hellenistik ve Roma dönemlerinde bir kehanet merkezi olarak Apollon Tapınagı ile ünlüydü. Antik dünyanın birçok yerinden kralların, sehir temsilcilerinin ve halktan insanların tanrı Apollon'un kehanetine basvurmaya geldikleri bilinmektedir. Bu çalısmada, Apollon Klarios Kehanet Merkezi'nde 2001 ve 2004 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 215 parça incelenmistir. Klaros cam buluntuları formlarına göre on ana gruba ayrılmıstır. Bu on ana grupta, Hellenistik ve Roma Dönemi camları yaygın olarak görülmektedir. İncelenen camlarda tarihsel yogunluk, İ.S. 1. yüzyılın ortası ile İ.S. 4. yüzyıla kadar olan dönemde -Roma Dönemi camlarında- görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Situated in the firstly Kolophon and afterward Notion territory in between the cities Kolophon and Notion was the centre of Apollo Klarios Oracle. Klaros is far away from 13 km southeastern of Kolophon and 2 km north of the ancient harbor Notion. Klaros was famous for“The Temple of Apollo”as a center of oracle in the Hellenistic and Roman eras. Visitors from all corners of the ancient world, kings, city representatives and ordinary citizens came to consult the God Apollo?s Oracle. In this study had researched to 215 fragments of glass which were brought to light the result of excavation in the centre of Apollo Klarios Oracle between from 2001 to 2004. According to shapes the glass finds of Klaros had been separated on ten main groups. In these ten main groups, have became common glass of Hellenistic and Roman. In this glass of researched, historical density -glass of Roman period- was fairly widespread to fourth century A.D. from middle of the first century A.D