Ahmed Badi Divanı (Metin-İnceleme)
Ahmet Badi's Divan (Text-Examine)
  1. Tez No: 240955
  2. Yazar: ÖZGÜR OKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA ALİ BEYZADEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Yapılan bu çalışma, Ahmed Bâd? Divanı'nın transkripsiyonlu metin tespitini ve incelemesini temel almaktadır. Çalışma; ?Giriş?, ?Divanın Transkripsiyonlu Tespiti?, ?Sonuç?, ?Kaynakça?, ?Orijinal Nüshanın Tıpkı Basımı? kısımlarından oluşmaktadır. Çalışmanın ?Giriş? bölümünde Ahmed Bâd?'nin hayatı, edebi şahsiyeti, eserleri hakkında bilgiler verilerek divanın şekil ve muhteva incelemesi yapılmış, devamında divanın transkripsiyonlu metin tespitinde izlenen yol belirtilmiştir. Divanın transkripsiyonlu tespitinden sonra ?Sonuç? kısmında divanın şekil ve muhtevası, Ahmed Bâd?'nin edebi şahsiyeti hakkında kısaca bilgi verilmiştir. ?Kaynakça? kısmında ise çalışmada yararlanılan eserlerin künyeleri yer almaktadır. Çalışmamızın son kısmını da eserin tıpkı basımı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which is done to determine and examine the transcription text, is based on (focused) Ahmed Badi?s Divan.This study consists of ?Introduction?, ?Definition Of The Divan With Transcription?, ?Result?, ?Conclusion?, ?Sources? and ?The Original Published Copy?In the section of the study, information is given about Ahmed Badi?s life, his literary aspect, and his literary works and it is examined about the type and contents of his Divan, following this information, the way (direction) is determined of the transcription text.After giving the determination of the transcription text, in the section of conclusion, information is shortly given about the type and contents of the Divan and it is also given about his literary personality (aspects).In the section of the ?Sources? names of the works, from which I got information, are given. In the and, it is told about the original published of the copy.