Bâkî ve Nedîm'in gazellerinde sevgilideki güzellik unsurları
Beauty elements of Bâkî and Nedîm?s ghazels
  1. Tez No: 240956
  2. Yazar: FATMA KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞEGÜL MİNE YEŞİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
Yapılan bu çalışma, Divan edebiyatının iki önemli şairi olan Bakî ve Nedîmin Türkçe divanlarındaki gazeller esas alınarak yapılmıştır. Çalışmamızda konu başlığı ?Bakî ve Nedîm'in Gazellerinde Sevgilideki Güzellik Unsurları? dır. Tez ?Önsöz?, ?Giriş?, ?I. Bölüm?, ?II. Bölüm?, ?III. Bölüm?, ?IV. Bölüm?, ?V. Bölüm?, ?Sonuç? ve ?Kaynakça? kısımlarından oluşmaktadır. ?Önsöz? bölümünde tezimizi nasıl hazırladığımız anlatılarak, ?Giriş? kısmında kısaca bilgi verildi. Bakî ve Nedîm'in Dîvân şiirine kattığı yenilikler de elimizden geldiğince anlatılmaya çalışıldı. ?I. Bölüm? Bakî'nin hayatı, sanatı ve edebi kişiliğine ayrılmıştır. ?II. Bölüm?, Bakî'nin gazellerinde sevgilideki güzellik unsurları'nın tespitinden oluşmuştur. ?III. Bölüm? Nedîm'in hayatı, sanatı ve edebi kişiliği üzerinedir. ?IV. Bölüm? de Nedîm'in gazellerindeki sevgilide güzellik unsurları anlatılmıştır. ?V. Bölüm? Bakî ve Nedîm'in gazellerindeki güzellik unsurları'nın bir karşılaştırılmasını içermektedir. ?Sonuç? kısmında çalışmanın başından sonuna kadar elde edilen bilgiler değerlendirilerek bir sonuca varılmıştır. ?Kaynakça? kısmında ise tezde yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is based on Guzellik Unsurları of Bâkî and Nedîm?s ghazels. Thesis is composed of preface, intraduction. First part, second part, third part, forth part, fifth part, conclusion and bibliography. In the preface part, it is explained how the thesis is prepared. In the introduction part we give information about Classical Ottoman poetry. What Bâkî and Nedîm centribute to Classical Ottoman poetry is explained as well. In the first part, the information which is give is about Bâkî, his life, his art and the works he contributes to Classical Ottoman poetry. In the second part beauty elements of darling are explained Bâkî?s ghazels. In the third part some information is give about Nedîm, his life, his art and the works he contributes to Classical Ottoman poetry. In the forth port beauty elements of darling are explained in Nedîm?s ghazels. In the fifth part it is seen a comparasion of beauty elements of Nedîm and Bâkî. In the canclusion part, it cames to the canclusion by evaluation every information. In the bibliography part it is given the names of the works which we benefit for the thesis.