J.S. Bach tarafından flüt ve klavsen için yazılan Si Minör (BWV 1030) Sonat' ın form, analiz ve icra yönünden incelenmesi
The examination of Si Minor BWV 1030 Sonata by form analysis and performance. / wrote by J. S. Bach for flute and harpsichord
  1. Tez No: 240954
  2. Yazar: BURCU COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ AKPEROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Barok Dönem, müzik tarihinde 1600 ile 1750 yılları, İtalya'daki opera denemeleriyle başlamış, J.S. Bach'ın ölümüyle sona ermiş ve tüm müzik türlerinde günümüze kadar kalıcı olan değişikliklerin oluşmasına neden olmuştur.150 yıla yayılan bir süreci etkileyen Barok akımı, kimi müzik tarihçilerine göre iki, kimilerine göre üç evreli bir dönemdir. Fakat herkesin kabul ettiği ortak düşünce ise, son dönem ?olgun barok? Johann Sebastian Bach'ın etkisi altında geçmiştir.Bu araştırmada J.S. Bach'ın müziği ve müzik tarihindeki yeri, yaşamı, yaşadığı dönemin özellikleri ve flüt repertuarı için önemli bir yeri olan sonatlarından flüt ve klavsen için yazdığı ?Si Minör (BWV 1030) Sonat? `ı form, analiz ve icra edilmesinde karşılaşılacak problemlerin daha kolaylıkla giderilebilmesi için yapılabilecekler yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Baroque era (1600 ? 1750), had started with trials of opera in Italy and had finalized with death of J.Sebastian BACH and caused permanent changes in all genres of music.The Baroque trend that affects a process which lay on one hundred and fifty years has, according to some music historians two and according to others three periods. But common sense that accepted by all is the latest period named ?Late Baroque? is under the effect of J.Sebastian BACH.In this research, the music of J.Sebastian BACH and its place in music history, his life, the properties of the era he lived in, the Si Minor BWV 1030 Sonata written for flute and clavichord which has an important place for the flute repertoire are examined in terms of form, analysis and things to be done with the problems that can be faced during performance.