T.T.K. Üzülmez taşkömürü işletme müessesesindeki sulu ve Nasufoğlu damarlarının kendiliğinden yanma karakteristiklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 24100
  2. Yazar: TURAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT DİDARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
av OZED Bu çalışmada, ilk olarak üzülmez Taşkömürü İşletme Mües sesesi hakkında genel bir bilgi verilmiş ve kömürlerin kendiliğinden yanmasında etkili olan parametreler ince lenmiştir. Tutuş abilirlik (Crossing point) tekniği kullanılarak, Üzül mez Müessesesinde en çok çalışılan damarlar olan Sulu ve Basuf oğlu1 nun kendiliğinden yanmaya yatkınlıkları incelen miştir* Laboratuvar çalışmaları amaca uygun olarak tasarımlanmış bir deney setinde sürdürülmüştür. Toplam 18 kömür örneği üzerinde yapılan 28 deneyde relatif tutuşma sıcaklıkları ve ortalama ısınma oranları bulunmuştur. Bu parametreler kullanılarak kömürlerin kendiliğinden yanmaya yatkınlık ları değerlendirilmiştir. Sulu damarının düşük riskli, Nasufoğlu damarının ise orta riskli olduğu saptanmıştır. Genel olarak, kömürlerin kül ve nem içeriklerindeki artışların kendiliğinden yanmaya yatkınlığı azalttığı, sabit karbon ve uçucu madde içerik lerindeki artışların ise yatkınlığı arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, firstly, a brief information about Üzülmez Colliery has been given and the effective parameters on the spontaneous combustion of coal have been reviewed. Spontaneous combustion liability of Sulu and Hasufoglu which are the mostly mined coal seams in Üzülmez Colliery have been studied by using ignitibility (crossing point) technigue» Laboratory studies have been carried out with a suitably designed experimental set. Relative ignition points and average heating rates have been determined through 28 experiments covering totally 18 coal samples. Spontaneous combustion liability of coals have been evaluated by using these parameters. It has been determined that Sulu seam has low risk while Nasufoğlu is moderately risky. In general, it has been observed that spontaneous combustion liability decreases with the increase in ash and moisture contents of coals while it increases with the increase in fixed carbon and volatile matter contents.