Zonguldak kömür havzasında sürtünmeli kaya saplaması uygulanabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 8546
  2. Yazar: SERDAR ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Türkiye 'Taşkömürü Kurumu (T.T.X. ) Üzülmez Taşkömürü İşletme Müessesesi (Ü.T.Î.M. ) Dilaver İşletme Müdürlüğü tarafından Taşbaca, Acenta ve Messoğlu kömür damarlarının, üretimi amacıyla sürülen 33180 Güney Lağımında kaya saplamalarının uygulanabilirliği araştırılmıştır. İlk olarak kaya saplamaları hakkında genel bilgiler verilmiş daha sonra galeri çevresindeki kayaçların, Jeomekanik Kaya Sınıflama Sistemi (RMR)'ne göre kaya sınıfları belirlenmiş t ir. S mır elemanları yöntemi uygulanarak açıklık çevresindeki gerilme dağılımları ve. güvenlik katsayıları hesaplanmıştır. Ortam koşullarına göre saplama tipi seçilmiş, uzunluk ve aralıkları belirlenmiştir. 33180 Güney Lağımında uygulanan rijid bağlar ile iki tip sürtünmeli kaya saplaması maliyet açısından karşılaştırılmış, sonuçta; çelik bağlı tahkimatın saplamalı tahkimata göre 1.6 - 2.0 kez daha pahalı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study, the applicability of rock bolting in 33180 South Roadway, driven at the Dilaver Mine of üzülmez Colliery (Ü.T.İ.M.) of Turkish Hardcoal Enterprises (T.T.K.) for production of Taşbaca, - Acenta and Messoglu ?ooal-eeaajs-r-feas- be-es- inv©s-t-i-g-s£e-d» First * - general.- information about rock bolting has been given-; then, the classificat ion of rock masses surrounding the gallery has been made according to the Geomechanics Classification (RMR) System. The distribution of stresses and local safety factors around the gallery have been calculated by using the boundary element method. Rock bolt types, their lengths and spacings have been determined according to the existing conditions. The cost of the rijid steel - arch supports applied at 33180 Roadway has been compared with the costs of two types of frictional rock bolts, i.e. swell ex and split - set. As a result, it has been found that the steel - arch supporting is 1.6 - 2.0 times more expensive then the rock - bolt supporting.