Kaynakların Laneti Olgusu: Rusya örneği
Resource Curse Phenomenon: The Russian Case
- Tez No: 241085
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ UZUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Zengin doğal kaynaklara sahip ülkelerin performansının, doğal kaynakları daha az olan ülkelere oranla düşük olması, ekonomi literatüründe ?kaynakların laneti? olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada kaynakların laneti olgusu, Hollanda hastalığı mekanizması üzerinden, Rusya örneğinde incelenmiştir. Cochrane-Orcutt yöntemi ile gerçekleştirilen ekonometrik modellemede petrol ve doğal gaz fiyatlarının reel efektif döviz kurunu değerlendirdiği saptanmıştır. Bununla birlikte reel efektif döviz kurunun işsizlik ile pozitif korelasyonlu, ihracat ile de negatif korelasyonlu olduğu saptanmıştır. Bu bulgular ışığında Rusya ekonomisinde Hollanda hastalığı semptomlarının görüldüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Underperformance of the resource rich economies than relatively resource poor economies designated as Resource Curse in economics literature. In this study resource curse phenomena analyzed in Russia in terms of Dutch Disease mechanism. In our analysis we offer evidence that oil and natural gas price appreciates reel ruble exchange rate. Nonetheless, reel ruble exchange rate positively correlated with unemployment and negatively correlated with exports. In the light of our findings, Russia has been symptomatic of Dutch Disease.