Kastamonu merkez ilçe ve köyleri ağzı
Accents of the main county and villages of Kastamonu
- Tez No: 241084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 496
Özet
Yapılan bu çalışma, Kastamonu merkez ilçesi ve köyleri ağızlarını temel almaktadır. Tez ?Giriş?, ?İnceleme?, ?Metinler?, ?Sonuç?, ?Sözlük? ve ?Kaynakça? kısmından oluşmaktadır. ?Giriş? bölümünde Kastamonu'nun tarihi hakkında bilgi vermekle birlikte; bölgenin coğrafi yapısı hakkında da bilgiler verilmiştir. ?İnceleme? kısmında Kastamonu merkez ağzının fonetik ve morfolojik yapısı incelemiş; örneklerle desteklemiştir. ?Metinler? kısmında derlenen 62 metin transkripsiyon alfabesiyle yazılmıştır. ?Sonuç? kısmında Kastamonu merkez ağzının önemli görülen fonetik ve morfolojik özelliklerine değinilmiştir. ?Sözlük? kısmında Kastamonu merkez ağızlarından toplanan metinlerde geçen, sözlük maddesi oluşturabilecek nitelikte kelimeler açıklanmıştır. ?Kaynakça? kısmında ise tez için yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is mainly comprised of accents of the main county and villages of Kastamonu. The thesis consists of ?Introduction?, ?Research?, ?Texts?, ?Conclusion?, ?Dictionary? and ?Bibliography? sections. Along with the information given about the history of Kastamonu in the section of ?Introduction?, the information about the geography of the region have been mentioned. In ?Research? part, phonetic and morphological structure of the accent of the main county was examined, Kastamonu was inspected and supported by illustrations. Compiled in the section of ?Text? the 62 texts have been written in transcription alphabet. In the part of ?Conclusion? the most important phonetical and morphological features of main county Kastamonu dialect were stated. In ?Dictionary? part the words which were collected from main county Kastamonu dialects that has the quality to from a dictionary item were described. In ?Reference? part the identification of works used for thesis were described.