Öğrencilerin öğrenme stilleri ile akademik başarıları ve cinsiyetleri arasındaki ilişki
The relationships between junior high school student's learning styles and academic performance and their sex
  1. Tez No: 241086
  2. Yazar: MENEKŞE ESKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETHEM NAZİF BAYAZITOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim II. kademe öğrencilerinin öğrenme stillerini belirlemek ve öğrenme stilleriyle Fen ve Teknoloji Dersi'ndeki akademik başarıları ve cinsiyetleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir.Tarama modelindeki bu araştırma 2007-2008 öğretim yılı içinde Edirne ili Merkez ilçedeki 16 ilköğretim okulunun II. kademesinde öğrenim görmekte olan 1884 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir.Araştırma verileri Gökdağ (2004) tarafından geliştirilen ?Öğrenme Stilleri Ölçeği? ile toplanmıştır. Ayrıca öğrencilerin I. Dönem Fen ve Teknoloji Dersi karne notları da veri olarak toplanmış ve karşılaştırmada kullanılmıştır.Araştırmanın verilerinin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Scheffe Testi kullanılmıştır.Bu araştırmanın sonucunda; ilköğretim öğrencilerinin II. kademeye ilk başladıklarında kinestetik ve görsel öğrenme stilini daha fazla kullandıkları sınıfları ilerledikçe işitsel öğrenme stilini daha çok benimsedikleri belirlenmiştir. İlköğretim II. kademede 6. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji Dersi'ndeki akademik başarılarının en yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. 7. ve 8. sınıflar Fen ve Teknoloji Dersi'inde 6. sınıflara göre daha başarısız durumdadır. İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin öğrencilerin Fen ve Teknoloji Dersi akademik başarısı ile Kinestetik ve İşitsel öğrenme stilleri açısından anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Ancak sonuçlar göstermiştir ki Görsel öğrenme stilini kullanan öğrencilerin Fen ve Teknoloji Dersi akademik başarıları daha yüksektir. Araştırmanın sonucuna göre Kinestetik ve Görsel öğrenme stilini kız öğrenciler erkek öğrencilere göre daha fazla kullanmaktadırlar. İşitsel öğrenme stilinin kullanımında kızlar ve erkekler arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to define Junior High School students learning styles and the relationship between learning styles and academic performance in Science and technology classes and their sex differences.This scanning model research was conducted with 1884 students from 16 Junior High Schools in Edirne during 2007-2008 academic year.The research data was collected with `Scale of learning styles? which composed by Gökdağ (2004). In addition, the first term science and technology lesson school reports collected, referenced and used as a data.Arithmetic mean, standard deviation, t test, the analysis of one way variance and Scheffe test were used in analysis of the research data.The main finding of this research are, when the Junior High School students pass to the advance grades, they interiorize more aural learning styles, but when they first started to the Junior High School, they use kinesthetic and visual learning styles more. The 6 grade junior high school students are academically more successful in science and technology classes than the 7 and 8 grade students. In terms of academic success, it appears that there is no performance difference regarding kinesthetic and aural learning styles. But the results show us that, the student who uses visual learning style, tended to be academically more successful. In the results, the female students used kinesthetic and visual learning styles more than the male students. In aural learning style there was no difference between male and female students.