Elektronik devletten mobil devlete geçiş
Transition to electronic government to mobile government
  1. Tez No: 241103
  2. Yazar: EBRU DÖVENTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonucu bilgi, artık toplumlar için en önemli sermaye haline gelmiş bulunmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler artık devletlerin uluslararası güç dengeleri içindeki konumlarını dahi belirlemektedir. Bu teknolojilerin kamu yönetiminde kullanılması yani devletin elektronik hale getirilmesi, kamu hizmetlerinin daha hızlı ve kaliteli bir hale gelmesini sağlarken; maliyetler de önemli ölçüde azalmaktadır. Ancak teknolojik gelişmelere her gün yenilerinin eklendiği bir çağda e-devlet yaklaşımı da gelişmekte ve hizmet sunumlarında yeni kanallar ortaya çıkmaktadır. Devletin elektronik olması yeterli olmamakta; devlete her zaman ulaşabilmek kadar her yerde ulaşabilmek de önemli hale gelmektedir. Kablosuz internet teknolojilerindeki gelişmelerin mobil telefonlar ve avuç içi bilgisayarlar gibi mobil araçlar vasıtasıyla internet erişimini mümkün hale getirmesi, bu teknolojilerin hızla yayılması ve toplumun e-devlet hizmetlerinin geliştirilmesi yönündeki baskısı e-devletten m-devlete geçişi gündeme getirmektedir. Mobil araçların kullanımının bilgisayar kullanımından daha kolay ve yaygın olması, çok daha fazla sayıda insana ulaşabilmesine ve çevrim içi devlet hizmetlerinin de daha fazla kabul görmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of developments in information and communication technologies, information has become a significant asset for the society. These developments are even a determining factor in international power balances. Utilization of these technologies in public administration, i.e. the emergence of the e-government, has led to faster and higher quality public services and reduction in costs. E-government approach is advancing in a decade of continuous technological developments, and new channels for providing of services are emerging. Electronic-government is not adequate; reaching the government not only at any time but also from anywhere has become vital. Improvements in wireless internet technologies enabling internet access via mobile phones and personal digital assistants; fast spreading of those technologies; and society?s pressure for improvements in e-government services has put the transition from e-government to m-government on the agenda. Since mobile devices are much easier to use and more widespread, they provide wider acceptance of online public services.