İdari yaptırımların hukuki nitelikleri ve idari yaptırım kararlarına karşı yargısal başvuru yolları
Name of thesis: Juridicial status of administrative sanctions and judicial aplication procedures against administrative sanction decisions
- Tez No: 241104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SABRİ ÇELİKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
``Yasaların açıkça yetki verdiği ve yasaklamadığı durumlarda, araya yargı kararı girmeden, idarenin doğrudan doğruya bir işlemiyle ve idare hukukuna özgü usullerle vermiş olduğu cezalar'' olarak tanımlanabilecek olan idari yaptırımlar, devlet idaresinin büyümesi, idari otoritelere belirli yaptırımlar konusunda tasarrufta bulunabilme yetkisinin tanınması ve belirli eylemlerin suç olmaktan çıkarılması yönündeki eğilimin sonucu olarak, gün geçtikçe artan bir öneme sahip olmuştur.Belediyelerin uyguladığı yaptırımların yanı sıra trafik cezaları gibi toplumu çok yakından ilgilendiren alanlarda idari yaptırımlara başvurulmaya başlanması, idari yaptırımların daha sık gündeme gelmelerine neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak idari yaptırım kararlarına karşı yargısal korunmaya duyulan ihtiyaç artmaktadır. İdari yaptırımları düzenleyen kanunlarda bu tür yaptırım kararlarına karşı hem adli yargı, hem de idari yargı düzenlerinde yer alan mahkemelere başvuru olanağının tanınması, idari yaptırım kararlarına karşı yargısal korunma konusunda hem adli yargılama usulünün, hem de idari yargılama usulünün oluşturduğu karma bir başvuru usulünü karşımıza çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Administrative sanctions, which can be defined as the penalties given, without any judicial interference directly by the administration with an operation and with administrative law methods in conditions when laws authorise directly or do not forbide to, have been gaining increasing importance as a result of the tendency of extension of state governance, certain acts considering not to be crimes, authorising administrative authorities to dispose about certain sanctions.Among the sanctions implemented by the municipalities, penalizing with administrative sanctions like the traffic fines which interest the community closely causes the administrative sanctions to be more popular, and this increases the sense of judicial protection against administrative sanction decisions. Because, in the laws which regulate administrative sanctions the courts that exist in both juridicial and administrative systems are charged for administrative sanctions decisions, about judicial protection against administrative sanction decisions, we face a composite aplication system formed by both juridicial judgement and administrative judgement systems.