The implications of Yusuf (t-306/01) and Kadı (t-315/01) judgments on the EU legal order
Yusuf (t-306/01) ve Kadı (t-315/01) kararlarının AB Hukukundaki etkileri
  1. Tez No: 241123
  2. Yazar: SEVAL ARZU İZ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA TAYYAR KARAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
AT' nin kuruluşundan günümüze kadar, Topluluk Mahkemeleri AB Hukuku açısından dönüm noktası sayılabilecek birçok karar vermişlerdir. Bu kararlarda Topluluk Mahkemeleri etkin bir şekilde davranarak Topluluk hukuk düzenini, şekillendirmek istedikleri görüşlere uygun olarak oluşturmuşlardır; fakat, Yusuf (T-306/01)ve Kadı (T-315/01) bu oluşuma tezat oluşturmuşlardır. 2005 yılında, Yusuf ve Kadı davalarında İlk Derece Mahkemesi, AT'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının kabulü, kişilere ve kurumlara ekonomik ve finansal yaptırımlar uygulanması ve Topluluk Mahkemelerinin temel insan hakları açısından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ile bunları uygulayan Topluluk Regülasyonlarının hukuksal incelemesinin, ne kadar Mahkemenin yetki alanına girdiği hakkında yeni bir cüretkar karar vermiştir. Bu tezde söz konusu hususlarda, bu kararların altında yatan sebepler değerlendirilip kararların etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the very beginning of the EC until today, the EC Courts have given manyjudgments which were milestones of EU Law. In these judgments, the CommunityCourts acted in a activist way in order to establish the structure of the Community legalorder according to their certain idea of that legal order. However, the judgments ofYusuf (T-306/01) and Kadi (T-315/01) seem as a contrast to this evolution. In 2005 withthe judgments given by the CFI the Yusuf and Kadi Cases a new bold precedent wasestablished concerning the EC?s powers in order to implement the UN Security CouncilResolutions to adopt economic and financial sanctions against individuals/entities andthe scope of Community Court?s jurisdiction with respect to review of legality of UNSecurity Council Resolutions and implementing EC Regulations under fundamentalhuman rights. Thus, in thesis the approaches behind these precedents are evaluated andexamined with their possible implications.