Ahmet Adnan Saygun'un besteciliği ve keman için bestelediği eserlerin incelenmesi
Ahmet Adnan Saygun as a composer and the analysis of his compositions for violin
  1. Tez No: 241129
  2. Yazar: EZGİ KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZUHRA MANSUROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Türk müzik tarihinin en önemli isimlerinden olan Ahmet Adnan Saygun' un keman için bestelediği eserler üzerine yapılmış olan bu çalışma, adı geçen eseri yorumlayacak olan kemancıya çalışma teknikleri ve yorum konusunda yol gösterebilmek amacıyla yazılmıştır. Çalışma sırasıyla; Ahmet Adnan Saygun' un yaşamı, keman konçertosu, keman için solo partita, keman ve piyano sonatı ve Keman ve Piyano Süit'i için genel çalışma teknikleri ve bu tekniklerin örnekleri, icra ve yorum gelenekleri hakkında bilgilendirmeleri içeren bölümlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work as mentioned over Ahmet Adnan Saygun is the most remarkable composer of Turkish Music History and one of the important composer was done for directing about Saygun ` s violin works will provide an artist who has practice the suits to studying techniques and different ways of seeing. This etude has been consisting of as sequence with the parts of the life of Ahmet Adnan Saygun, Violin Works, Partita for Solo Violin and Violin Concerto ,Sonata for Violin and Piano, Suit for Violin and Piano and general techniques of these works , examples of this techniques , and finally, informed about the performances.