Isparta, Eğridir Gölü Oligochaeta faunası üzerine sistematik araştırmalar
  1. Tez No: 24116
  2. Yazar: FATMA LEYLA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eğirdir Gölü Oligochaeta faunası tespit edilmiş ve sistsmatik yönden incelenmiştir. Bu araştırma sonucunda 7 Oligochaeta türü saptanmıştır. Bu türlerden Lumbriculus variegatus (Müller, 1774), Fsammoryct i des moravicus (Hrabe, 1934), Spirosperma kurenkovi (Sokolskaya, 1961), Cr i odr il us lacuum Ho-F-Fmeister, 1845 Türkiye için yeni kayıtlardır. Eğirdir Gölü İsparta ili sınırları içerisindedir. Oligotro-F olan gölün maksimum derinliği 20 m.'dir. Oligochaeta göl ekosisteminde önemli bir role sahiptirler. Besinsel elementlerin çevrimine ve biyoturbasyona aktif olarak katılırlar. Balık besininin de büyük bir bölümünü oluştururlar. Göl suyunun -Fiziksel ve kimyasal özellikleri araştırılmıştır. Oligochaetaların ve ergin Potamothri>; hammoniensis (liichaelsen, 1901)' in 11 istasyonda aylara göre m2 'deki ortalama birey sayıları hesaplanmış ve aylara göre dağılımları grafik ve çizelgelerle gösterilmiştir. Genel olarak Oligochaeta ve ergin PotamothriK hammoniensis (Michaelsen, 1901) ilkbahar ve yaz aylarında artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study Oligochaeta -Fauna of Eğridir lake was determined systematical character istcs were examined. It is concluded that 7 Oligochaeta species a.re present (in the lake). From these species Lumfariculus varieqatus (Müller 1774), Fsammor yet i des moravicus (Hrabe, 1934), Spirosperma kurenkovi (Sokolskaya, i 961), Criodrilus lacuum Hoffmeister, 1845 are the new records -For Turkey. Eğridir lake is located in İsparta. The maximum depth o-F this ol igothrophic lake is 20 m. The role o-F Oligochaeta is very important in the ecosystem of the lake. They are active in the conversion of food elements and in bioturbution, and form the great portion of fish foods. The physical and chemical properties of water of the lake were sought. The average individual number of Oligochaeta and Potamothrix hammoniensis (Michaelsen, 1901) per square meter were calculated monthly in 11 stations and their montly dispersion is shown in graphs and tables. Oligochaeta and adult Potamothrix hammoniensis (Michaelsen, 1901) generally show an increase in spring and summer.