Marka iletişim faaliyetlerinin genç tüketicilerin marka tercihlerine etkileri; GSM sektöründe bir uygulama
The effects of brand communıcatıon actıvıtıes for youth consumers; a practıce ın GSM sector
- Tez No: 241244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZRA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde reklamların, halkla ilişkilerin, satış geliştirmenin ve kişisel satış gibi marka iletişim faaliyetleri ile daha sık karşılaşmamız nedeniyle markaların görülmesi ve duyulması daha zor bir hale gelmiştir. Yoğun rekabet ortamında markaların tüketiciye ulaşmaları ve diğer marka mesajlarının arasında kendi mesajlarını fark ettirebilmeleri başarılı bir marka iletişimden geçmektedir.Özellikle GSM sektöründe gençlerin marka iletişiminde hedef kitle olarak medyada sıkça yer aldıkları görülmektedir. Bu çalışma ile gençlerin GSM sektöründe marka tercihlerini etkileyen faktörler, uygulanan marka iletişim faaliyetlerinin gençleri ne derece etkilediği ve bu uygulanan iletişim faaliyetlerinin genç tüketicilerin marka bazında algılamaları araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, we are faced a lot with brand communication activities like; advertisement, public relations, sales promotion and personal sales, because of this it?s hard to realise the brands. In intense contention enviroment, the brands have to has a good brand communication programme as if they want to reach consumers and make consumers realised the brand messages between the other brand messages.Especially in GSM sector, in media it is seen that the youth consumers are target audiences in brand communication activities. In this research, the factors of brand choices for youth consumers, the brand communication activities how to effect the youth consumers and youth consumers perceptions of thar activities has been examined.