Hocazâde Muhammed Râsim Efendi'nin Kâşifü't-Te'vîlât isimli eserinin transkiripsiyonu ve incelenmesi
The transcription and the evaluation of Hocazâde Muhammed Rasim Efendi?s Kâsifü?t-Te?vîlât
  1. Tez No: 241277
  2. Yazar: ZÜLEYHA ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAHRALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada Fusûsu'l-Hikem şarihlerinden biri olan Hocazâde Muhammed Rasim'in yaklaşımını anlamak hedeflenmektedir. Araştırmamızda devrin fikrî ve tasavvufî yapısını günümüze aksettiren Kâşifü't-Te'vîlât'ın Osmanlı Türkçei'nden günümüz Türkçesine Latin harfleriyle çeviri yazımı yapılmış olup eserin içeriği, kaynakları, konusu kısaca; eserin genel olarak tahlili yapılmaya ve tasavvuf düşüncesindeki yeri meydana konulmaya çalışılmıştır. Kendinden önce yaşamış birçok âlim ve mutasavvıfın ardından gitmiş olan Hocazâde Muhammed Rasim, İbnü'l-Arabî'nin izinden gitmiş ve Fusûsu'l-Hikem üzerine bir şerh yazmıştır. O İbnü'l-Arabînin Fusûsu'l-Hikem'inin engin bir yorumcusu olmasına ilave olarak kendisi de gerçek bir âlimdi. Kâşifü't-Te'vîlât isimli eserinde öncelikle İbnü'l-Arabî'nin düşüncesini anlamaya ve anlatmaya çalışmış, vahdet-i vücud doktrinini açıklamıştır. Vahdet-i vücud geleneğinin bir halkası olan Hocazâde Muhammed Rasim, Muhyiddin-i Arabî'nin bir varisi olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to understand the approach of Hocazâde Muhammed Rasim, who is one of the Fusûsu?l-Hikem commentaries. The study tries to transcription Kâşifü?t-Te?vîlât, which written in Ottoman Turkish, into present-day Turkish using Latin letters. Briefly, the book is analyzed from different aspects and its location in sufism understanding is shown. Hocazâde Muhammed Rasim who benefited from the scholars and sofies lived before him, followed in İbn Arabî?s way and write a commentary on Fusûs al-Hikam. Besides being the author of profound commentaries on the Fusûs al-Hikam of Ibn Arabî, he also was an original scholar. In his work named Kâsifü?t-Te?vîlât firstly he tried to understand and explain the thoughts of Ibn Arabî and expounded the doctrine of Oneness of Being. As a substitute of the doctrine of Oneness of Being, Hocazâde Muhammed Rasim could be considered as an heir of Muhyi?d-Din Ibn Arabî.