Ekstrem değer teorisi ve inşaat sektöründe bir uygulama
Extreme value theory and an application at building sector
  1. Tez No: 241276
  2. Yazar: HİKMET PALAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
2007 yılında Amerika'da başlayan global kriz nedeni ile Türkiye'de inşaat sektöründe daralma meydana gelmiştir. Türkiye müteahhitler birliğinin yapmış olduğu araştırmada, büyük kalemli işlere çok düşük fiyatlar verildiği, ileride fiyatı değiştirme düşüncesinin çok büyük risk oluşturduğu, büyük projelerden ziyade özelliklerinin risk oluşturabileceği kanaatinin yaygın olduğu belirtilmiştir. Bu çalışmada esas olarak TÜİK tarafından yayınlanan fiyat farkı endeksi ile ekstrem değer metodu kullanılarak RMD hesaplanmaya çalışılmıştır.Hesaplanan RMD değerinin; özellikle büyük kalemli ve yıllara sari inşaat işlerinde, yöneticilerin işe başlama ile ilgili karar verme aşamasında yardımcı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reduction had consisted at building sector in Turkey by reason of global crisis started in US in 2007. The research which had made by Turkey Undertaken Associaton dominated that given too little price to large item works and been prevalent idea of large project qualities more than large project can had set risk. The aim of this study is to calculate value at risk (RMD) and used extreme value theory with the index of price differences published by Turkish Statistical Institute (TÜİK).Consequently, RMD can help administrators at the stage of decision making of to start the project