İlham Dilman'ın psikanaliz anlayışı ve Freud eleştirisi
İlham Dilman's conception of phsychoanalysis and his critique of Freud
- Tez No: 241278
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sigmund Freud'un ortaya attığı psikanaliz teorisi, günümüzün en yaygın psikoloji öğretilerinin başında gelmektedir. Fakat bu denli yaygın olmasına karşın söz konusu öğretiyle ilgili değerlendirmeler olumlu veya olumsuz anlamda genellikle aşırı yorumlar şeklinde tezahür etmektedir. Bu açıdan bakıldığında, bir Türk düşünürü olarak adından söz ettirmiş olan İlham Dilman'ın psikanaliz öğretisinin doğru anlaşılmasına yönelik çabalarının saygın bir konumu haiz olduğu görülmektedir. ?İlham Dilman'ın Psikanaliz Anlayışı ve Freud Eleştirisi? adlı bu çalışmamızın temel konusunu, Dilman'ın psikanaliz konusundaki tarafsız ve ölçülü yaklaşımı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Psychoanalysis is a very popular teaching developed by Sigmund Freud. Spite of his popularity betweet modern psychologists psychoanalytic theory has, from its inception, been the subject of controversy. In this picture, we need, as in every sphere of life and thought, a moderate approach in psychoanalytic studies. Turkish thinker Ilham Dilman is a very important spokesman of this moderate approach. In ?Ilham Dilman?s Conception of Psychoanalysis and His Critique of Freud? I first explored the essence of the critiques of Dilman and then refrained his conception psychoanalysis of from the philosophical perspective.