Microprocessor controlled data a aquisition and speech recognition system
  1. Tez No: 24131
  2. Yazar: NEDİM KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu tez çalışması, bir bilgi toplama dizgesinin tasarımı, uygulanması ve konuşma tanıma amacıyla bazı programların geliştirilmesinden ibarettir. Bilgi toplama dizgesi 8 bitlik bir mikro denetleyici, 8 bitlik bir örneksel /sayı sal dönüştürücü, iki 32 KByte' lık RAM, 8 KByte' lık bir EPROH ve aynı zamanda örneklenen konuşmayı geri alabilmek için bir sayı sal /örneksel dönüştürücü kartı ile tasarımlanmıştır. Bilgi toplama ve bilgi ile beraber bazı anahtar kelimelerin kişisel bilgisayar ve dizge arasındaki iletiminin yönetimi, iki ayrı birimde ardı şıl olarak çalışan iki ayrı program aracılığıyla yapılmaktadır. Bilgi örneklerinin kişisel bilgisayarın belleğinde saklanmasından sonra bu örnekler özellik saptama ve karar verme algoritmalarından geçirilip tanınması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This thesis consists of the design and implementation of a data acquisition system and devlopment of some algorithms for speech recognition purposes. The data acquisition system is designed with an 8 bit microcontroller, an 8 bit analog to digital converter, two 32 KB RAM and 8 KB EPROM chips, as well as a D/A conversion card to retrieve the speech information. The management of the data acquisition and transfer of some control keywords and data itself between the PC and the system is held by use of two separate programs working in synchronization in two separate units. After saving the digitized data samples in PC's memory, they are passed through a feature extraction and decision making algorithms to be recognized.