Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin stresle başa çıkma tarzlarının yordanması
The prediction of stress of coping styles of students of Faculty of Education of Ege University
- Tez No: 241312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, kontrol odağı ve akılcı olmayan inançlar değişkenlerin Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin stresle başa çıkma tarzlarını yordama gücünü ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini 2007- 2008 öğretim yılı bahar döneminde Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin farklı bölüm ve programlarına devam etmekte olan 380 üniversite öğrencisi oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama araçları olarak, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Kontrol Odağı Ölçeği, Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Kontrol odağı ve alt boyutları ile akılcı olmayan inançlar değişkenlerin Eğitim Fakültesi öğrencilerinin stresle başa çıkma tarzlarını yordama gücünü ortaya koymak amacıyla aşamalı çoklu regresyon analizi yapılmıştır.Araştırmanın bulguları incelendiğinde;Stresle başa çıkma tarzları toplam puanının anlamlı yordayıcıları akılcı olmayan inançlar ve kontrol odağı- şansa inanma değişkenleridir. Stresle başa çıkma tarzları- problem çözme alt boyutunun anlamlı yordayıcıları ise kontrol odağı-kişisel kontrol, akılcı olmayan inançlar ve kontrol odağı-çabalamanın anlamsızlığı değişkenleridir.Stresle başa çıkma tarzları-sosyal destek arama alt boyutunun anlamlı yordayıcıları akılcı olmayan inançlar, kontrol odağı-şansa inanma ve kontrol odağı-çabalamanın anlamsızlığı değişkenleridir. Stresle başa çıkma tarzları-kaçınma alt boyutunun anlamlı yordayıcıları da akılcı olmayan inançlar ve kontrol odağı-çabalamanın anlamsızlığı değişkenleridir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to predict the stress coping styles of students from Faculty of Education at Ege University, by variables including locus of control and irrational beliefs.The sample of the study consisted of 380 university students who are attending different departments and programs of Faculty of Education at Ege University in the spring semester of 2007-2008 academic years.Coping Styles with Stress Scale, Locus of Control Scale, Irrational Beliefs Scale and Personal Information Form designed by researcher were used as data collection instruments in this study.Data were analyzed by stepwise multiple regression analysis for the purpose of predicting the stress coping styles of students from Faculty of Education at Ege University, by variables including locus of control and its subscales, and irrational beliefs.The results of the study showed that;The significant predictors of coping styles with stress total score are irrational beliefs and locus of control-believe in chance variables. The significant predictors of coping styles with stress-problem solving subscale are also locus of control-personal control, irrational beliefs and locus of control-insignificance of struggle variables.The significant predictors of coping styles with stress-seeking social support subscale are irrational beliefs, locus of control-believe in chance and locus of control-insignificance of struggle variables. The significant predictors of coping styles with stress-avoidance subscale are also irrational beliefs and locus of control-insignificance of struggle variables.