Anadolu güzel sanatlar liselerinde hazırlık sınıfı keman eğitiminde uygulanan temel yay teknikleri
- Tez No: 76289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİNDE HAZHILIK SINIFI KEMAN EĞİTİMİNDE UYGULANAN TEMEL YAY TEKNİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Özgür EĞİLMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1998 ÖZET Bu araştırma, Türkiye'deki Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde hazırlık sınıfı keman eğitiminde uygulanan temel yay tekniklerini belirlemeye ve incelemeye yönelik betimsel bir çalışmadır. Araştırma için gerekli olan verilerin bir kısmı, Ankara, İzmir, Antalya, Şanlıurfa, Bursa, Bolu Anadolu Güzel Sanatlar Liselerindeki keman öğretmenlerinden anket yoluyla, bir kısım veriler ise kaynak tarama yöntemiyle toplanmıştır. Başlangıç keman eğitiminde yayın kullanımına ilişkin davranışların özel bir öneme sahip olduğu yaklaşımından hareketle, araştırmada elde edilen verilerden temel yay davranış ve tekniklerine ilişkin, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerindeki uygulamalar belirlenerek istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Bilim Kodu : 224.18.01 Anahtar Kelimeler : Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri, Keman, Temel Yay Teknikleri. Sayfa Adedi : 76 Tez Yöneticisi : Doç. Yılmaz ŞENDURUR
Özet (Çeviri)
11 BASIC STRING TECHNIQUES APPLIED IN THE TEACHING ON THE VIOLIN AT THE FOUNDATION YEAR OF ANATOLIAN HIGH SCHOOL OF FINE ARTS (M.Sc. Thesis) Özgür E?İLMEZ GAZİUNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY July 1998 ABSTRACT This research is a descriptive study which aims to define and examine the basic string techniques applieol in the teaching of the violin in the foundation year of the Anatolian High Schools of Fine Arts. The data necessary for the research was partly collected from violin teachers via a questionaire. These teachers were from the various Anatolian High Schools of Fine Arts at Ankara, İzmir, Antalya, Şanlıurfa, Bursa and Bolu, The rest of the data was acquired through the data scanning technique. Acting with the belief that behavior towards the use of the strings has special importance in the beginner stage of violin learning, from the data collected in the research those related to the behavior and techique of the basic string applied at the Anatolion High Schools of Fine Arts was determined and statistical evaluation was mode. High Schools of Fine Arts, : Doç. Yılmaz ŞENDURUR