2001 - 2007 yılları arasında Klaros kazılarında ele geçen sikkeler
Coins recovered in the excavations at Claros between 2001 - 2007
- Tez No: 241331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TANRIVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, antik dönemin en önemli kehanet merkezlerinden biri olarak gösterilen Klaros Kutsal Alanı'nda, 2001 ? 2007 yılları arasında gerçekleştirilen kazılar sırasında ele geçen nümizmatik malzemeler incelenmiştir. Kazı çalışmalarında bulunan 310 sikkenin değerlendirilmesi sonucunda, teşhis edilen 184 sikkenin 159'unun Yunan, 24'ünün Roma ve 1'inin Bizans sikkesi olduğu anlaşılmıştır. Teze konu olan bu sikkeler, ?Kolophon sikkeleri?, ?Diğer Şehirlerin Sikkeleri? ve ?Roma Sikkeleri? olmak üzere üç ana başlık altında toplanarak tezin içeriği oluşturulmuştur. Kronolojik olarak tiplere ayrılan Kolophon sikkeleri, ayrıntılı bir biçimde, hem nümizmatik hem de arkeolojik açıdan değerlendirilip yorumlanmıştır. ?Diğer Şehirlerin Sikkeleri? başlığı altında, Klaros'taki kazılarda sikkeleri bulunan, İonia, Lydia ve Mysia topraklarında yer alan bu kentler hakkında bilgiler verilmiştir. Roma dönemine ait kazı sikkeleri ise kronolojik olarak ele alınmıştır. Tezin, görsel ve istatistiksel olarak desteklenmesi gerekliliğinden hareket edilerek grafikler, tablolar ve haritalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numismatic materials obtained in the excavations conducted between 2001 and 2007 at the Sanctuary of Klaros. As a result of the evaluations of the 310 coins, it has been found out that of the 184 coins, 159 of them are Greek, 24 of them are Roman and 1 of them is Byzantine. These coins, forming the framework of this study, are classified as ?Kolophon coins?, ?Other Cities? Coins?, and ?Roman coins?, and examined under three main headings throughout this thesis. Kolophon coins, categorized chronologically are interpreted in detail not only numismatically, but also archaeologically. In part II, ?Other Cities? Coins?, information on these cities situated in the territories of Ionia, Lydia and Mysia is provided. Furthermore, some coins that belong to the Roman Era are scrutinized chronologically. Lastly, graphics, tables and maps are integrated in this study so as to support our argument both visually and statistically.