Yetişkin örneklemlerde kullanılan bireysel zeka testlerinin sözel performans 'muhakeme' alt alanının madde havuzunun oluşturulması ve incelenmesi
Generating and analyzing item pool of verbal performance comprehension subtest of an intelligence test which use in adult samples
- Tez No: 241332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEDİHA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Wechsler zeka testleri psikiyatr ve psikologlarca günümüzde sıklıkla kullanılan zeka testlerindendir. Ancak 16-89 yaşları arasındaki yetişkinler için 1997' de revize edilerek hazırlanan WAIS-III Yetişkinler Zeka Testi ülkemizde henüz kullanılmamaktadır. WAIS-III Yetişkinler Zeka Testi zekanın faklı yanlarını yansıtan yetenekler çeşitliliğinin standart bir ölçümünü verir. Bu bakımdan söz konusu yetenekleri ölçmek, bireylerin çevrelerindeki dünyayı anlama ve başetme kapasitelerini tahmin etmek, bireyleri akademik ve mesleki olarak yerleştirirken karar vermek, bilişsel potansiyel ya da nörolojik bozuklukları ölçebilmek için bu test uyarlanmalı ve çevirisi yapılmalıdır.Bu araştırmada yetişkin örneklemlerde kullanılan zeka testlerinin sözel performans muhakeme alt alanının belirlenmiş cevap örnekleri de bulunan madde havuzunun oluşturulması amaçlanmış ve muhakeme becerisine ilişkin standart bir değerlendirme yapabilmek için Türk kültürüne ve diline uyarlanmış bir madde havuzu oluşturulmuştur. Bu amaçla, muhakeme maddelerini içeren iki form geliştirilmiş ve İzmir ili sınırları içinde 216' sı kadın, 224' ü erkek olmak üzere yetişkin grubuna uygulanmıştır.Söz konusu formlar ortak test deseni ile eşitlenmişlerdir. Bu şekilde ilk form Madde Tepki Kuramı ile elde edilmiş madde parametreleri yardımıyla ikinci formun metriğine döndürülmüştür. Aynı katsayılar kullanılarak bireylerin yetenek tahminleri ikinci formun metriğine çevrilmiştir.Sonuç olarak, formların eşitlenmesinden sonra en uygun parametre değerlerine sahip 18 maddelik bir liste elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wechsler intelligence tests have been used frequently by psychiatrists and psychologists. But in our country Wechsler Adult Intelligence Scale ?III which revised in 1997 to the assess adults aged 16-89 haven?t been used. The WAIS-III provides standardized measures of variety of abilities thought to reflect different aspects of intelligence. So to measure the abilities at isssue and estimate the individual?s capacity to understand and cope with the surrounding world, make educational or vocational placement decisions, obtain clinical information, measure cognitive potential or neurological dysfunction, this test has been to adapted and translated.In this research, we intended to generate an item pool with specific answer examples of verbal performance comprehension subtest of the intelligence tests which use in adult samples and to carry out standardized assessment about comprehension ability, an item pool which must be adapted to turkish culture and language was produced.To attain this aim, two forms which include items about comprehension were developed and studied on turkish adults in izmir who were 216 female and 224 male.The forms at issue equalized by using anchor test designs. So one of the form converted to the metric of the other form with the help of item parameters obtained by using Item Response Theory. The examines ability estimates transformed into the metric of second form using the same coefficients.As the result, after equating the forms, a list included 18 items which had more appropriate parameters were obtained.